Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Триумф" е големият победител на "Златна роза" 2024

Кадър от филма „Триумф“
Снимка: zlatnaroza.bg

Новият филм на Петър Вълчанов и Кристина Грозева триумфира с пет награди на 42-рия Фестивал на българското кино "Златна роза". "Триумф" получи голямата награда за най-добър филм заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността. Филмът взе и отличията за сценарий и най-добра женска роля, поделена между Маргита Гошева и Мария Бакалова, както и наградата на публиката и тази на Съюза на българските филмови дейци.

Като най-добър режисьор беше отличен Павел Веснаков за филма си "Безветрие", който вече е селектиран за Европейските филмови награди. Филмът получи и наградата на младежкото жури, а град Варна го отличи за разказаната дълбоко лична история, която засяга всички ни.

Александър Трифонов взе приза за мъжка роля за превъплъщението си във филма на Надежда Косева "Клопка". Операторът му Кирил Проданов също получи награда за работата си. Заради социално значимата тематика и искреното вълнение, което предизвиква, "Клопка" си заслужи и специалната награда на журито за пълнометражно кино. Диплом за специални постижения от журито получи и Ивелина Минева за сценографията на "Триумф", "Клопка" и "Сватба".

Наградата за дебют отиде при филма на Яна Лекарска "Защото обичам лошото време", а отличието за най-добър сериал - при "Тревожност" на Илиян Джевелеков.

Журито за късометражно кино на тазгодишната "Златна роза" отличи като най-добър филм "Влечугите" на Кристина Спасовска. Специални награди в тази категория получиха и "2х2" на Андрей Паунов и "Никол" на Елена Тончева. Награда за млади автори до 35 години тази година връчи и Филмаутор. Тя също беше присъдена на късометражния филм "Никол".

Гилдия "Критика" към СБФД присъди две награди: на пълнометражния филм на Магдалена Ралчева "Сватба" за неговата достоверност и изискана стилистика и на късометражния "Свиждане" за чувството за хумор, с което авторите му се отнасят към абсурда на съвременното ни живеене.

За първа година "Златна роза" връчи и награда за най-добра филмова музика. Тя беше присъдена на композитора Петър Дундаков за музиката му към филма "Отдалечаване", копродукция между Гърция и България.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50