Новият филм на Петър Вълчанов и Кристина Грозева триумфира с пет награди на 42-рия Фестивал на българското кино "Златна роза". "Триумф" получи голямата награда за най-добър филм заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността. Филмът взе и отличията за сценарий и най-добра женска роля, поделена между Маргита Гошева и Мария Бакалова, както и наградата на публиката и тази на Съюза на българските филмови дейци.
Като най-добър режисьор беше отличен Павел Веснаков за филма си "Безветрие", който вече е селектиран за Европейските филмови награди. Филмът получи и наградата на младежкото жури, а град Варна го отличи за разказаната дълбоко лична история, която засяга всички ни.
Александър Трифонов взе приза за мъжка роля за превъплъщението си във филма на Надежда Косева "Клопка". Операторът му Кирил Проданов също получи награда за работата си. Заради социално значимата тематика и искреното вълнение, което предизвиква, "Клопка" си заслужи и специалната награда на журито за пълнометражно кино. Диплом за специални постижения от журито получи и Ивелина Минева за сценографията на "Триумф", "Клопка" и "Сватба".
Наградата за дебют отиде при филма на Яна Лекарска "Защото обичам лошото време", а отличието за най-добър сериал - при "Тревожност" на Илиян Джевелеков.
Журито за късометражно кино на тазгодишната "Златна роза" отличи като най-добър филм "Влечугите" на Кристина Спасовска. Специални награди в тази категория получиха и "2х2" на Андрей Паунов и "Никол" на Елена Тончева. Награда за млади автори до 35 години тази година връчи и Филмаутор. Тя също беше присъдена на късометражния филм "Никол".
Гилдия "Критика" към СБФД присъди две награди: на пълнометражния филм на Магдалена Ралчева "Сватба" за неговата достоверност и изискана стилистика и на късометражния "Свиждане" за чувството за хумор, с което авторите му се отнасят към абсурда на съвременното ни живеене.
За първа година "Златна роза" връчи и награда за най-добра филмова музика. Тя беше присъдена на композитора Петър Дундаков за музиката му към филма "Отдалечаване", копродукция между Гърция и България.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg