Проф. Иван Станков представя в "Артефир" новия си сборник разкази "На два гласа".
Писателят разказва за премиерата на книгата, която се състоя в НЧ "Възраждане – 1983", Пловдив.
Сборникът "На два гласа" отвежда читателя в различен свят, а червената нишка, свързваща разказите, са героите животни. Проф. Станков прави опит да наблюдава света през очите на животните, но, по думите на автора, това не е анималистична книга.
Писателят споделя, че идеята за "двата гласа" идва като отговор на Йовковото съмнение, че животните могат да говорят в книгата "Ако можеха да говорят". Авторът отива дори по-далеч – растенията също имат глас и дори скалите проговарят, щом ги покрием с погледа и възхищението си.
Героите в сборника са подложени на благотворната гравитация на обичта, заявява проф. Станков, който дори за тъжните събития разказва с иронична усмивка.
ЧУйте разговора в звуковия файл:
Проф. Иван Станков е писател, литературен историк, преводач на съвременна румънска литература и професор по история на българската литература във Великотърновския университет.
През 2015 г. книгата му "Спомени за вода" получава втора награда в категория "Проза" на ежегодния конкурс на портал "Култура".
През 2020 г. проф. Станков става носител на наградата за съвременна българска художествена проза "Хеликон" за сборника с разкази "Имена под снега".
Автоеът е носител на наградата за литература "Елиас Канети" за 2021 г., връчена му за сборника с разкази "Вечерна сватба".
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg