Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очно здраве – грижа, превенция и съвременно лечение

Снимка: pixabay

В София се проведе медийно събитие по повод Световния ден на зрението. Като част от формата "Пощенска кутия за приказки" Гери Турийска, Дарин Ангелов и Камен Алипиев пресъздадоха вдъхновяващи истории на пациенти, а специалисти споделиха предизвикателствата и възможностите в областта на очното здраве.

Ден преди Световния ден на зрението, който ежегодно се отбелязва всеки втори четвъртък на месец октомври, в Lege Artis разговаряме с проф. д-р Нели Сивкова, ръководител на Университетска очна клиника към УМБАЛ "Св. Георги" – Пловдив и председател на сдружение "Ретина България".

Офталмологията у нас се развива на световно ниво, като основен проблем тук и в Европа е застаряващото население и медицинските проблеми, които то генерира, по думите на проф. Сивкова.

Една от рисковите групи за развиване на очно заболяване е тази на пациентите с диабет. Диабетът нанася поражения върху окото – диабетна ретинопатия, макулен оток в центъра на ретината.

Често срещани са и съдовите заболявания на ретината като различни тромбози или заболяванията, свързани с повишено очно налягане – глаукома.

Съществува и възрастово обособена макулна дегенерация, която причинява проблеми на голяма част от възрастното население. Добрата страна е, че НЗОК реимбурсира медикаментите на 100 %, уточнява проф. Сивкова.

Офталмологът съветва пациентите със захарен диабет да се консултират с широк спектър от специалисти – ендокринолози, кардиолози, невролози, офталмолози и т.н. Проф. Сивкова дава още насочващи съвети за профилактиката и проследяването на пациенти с диабет.

В днешно време почти всички хора прекарват часове наред пред екрана. Проф. Сивкова подчертава, че в такива случаи е нужно да се поддържа хигиена на зрението. Очната повърхност следва да се овлажнява с медикаменти под формата на изкуствени сълзи, очите трябва да се мият често и да почиват дори за няколко секунди, преминавайки от близък към далечен фокус.

Проф. Сивкова обръща внимание и на групата на малките пациенти. Недоносените деца се срещат с офталмолог още на четвъртата седмица от своето раждане, за да стане ясно има ли налична ретинопатия.

За останалите деца около 3-годишна възраст е подходящото време за консултация с офталмолог, който да установи дали детето има мързеливо око или рефракционна аномалия, заявява проф. Сивкова. В предучилищна възраст е другият ключов момент за очен преглед, допълва офталмологът.

Проф. Сивкова запознава слушателите и с безвредната апаратура за диагностика – оптичния лазерен томограф – както и с допълнителните изследвания и скрининга у нас.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36