Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очно здраве – грижа, превенция и съвременно лечение

Снимка: pixabay

В София се проведе медийно събитие по повод Световния ден на зрението. Като част от формата "Пощенска кутия за приказки" Гери Турийска, Дарин Ангелов и Камен Алипиев пресъздадоха вдъхновяващи истории на пациенти, а специалисти споделиха предизвикателствата и възможностите в областта на очното здраве.

Ден преди Световния ден на зрението, който ежегодно се отбелязва всеки втори четвъртък на месец октомври, в Lege Artis разговаряме с проф. д-р Нели Сивкова, ръководител на Университетска очна клиника към УМБАЛ "Св. Георги" – Пловдив и председател на сдружение "Ретина България".

Офталмологията у нас се развива на световно ниво, като основен проблем тук и в Европа е застаряващото население и медицинските проблеми, които то генерира, по думите на проф. Сивкова.

Една от рисковите групи за развиване на очно заболяване е тази на пациентите с диабет. Диабетът нанася поражения върху окото – диабетна ретинопатия, макулен оток в центъра на ретината.

Често срещани са и съдовите заболявания на ретината като различни тромбози или заболяванията, свързани с повишено очно налягане – глаукома.

Съществува и възрастово обособена макулна дегенерация, която причинява проблеми на голяма част от възрастното население. Добрата страна е, че НЗОК реимбурсира медикаментите на 100 %, уточнява проф. Сивкова.

Офталмологът съветва пациентите със захарен диабет да се консултират с широк спектър от специалисти – ендокринолози, кардиолози, невролози, офталмолози и т.н. Проф. Сивкова дава още насочващи съвети за профилактиката и проследяването на пациенти с диабет.

В днешно време почти всички хора прекарват часове наред пред екрана. Проф. Сивкова подчертава, че в такива случаи е нужно да се поддържа хигиена на зрението. Очната повърхност следва да се овлажнява с медикаменти под формата на изкуствени сълзи, очите трябва да се мият често и да почиват дори за няколко секунди, преминавайки от близък към далечен фокус.

Проф. Сивкова обръща внимание и на групата на малките пациенти. Недоносените деца се срещат с офталмолог още на четвъртата седмица от своето раждане, за да стане ясно има ли налична ретинопатия.

За останалите деца около 3-годишна възраст е подходящото време за консултация с офталмолог, който да установи дали детето има мързеливо око или рефракционна аномалия, заявява проф. Сивкова. В предучилищна възраст е другият ключов момент за очен преглед, допълва офталмологът.

Проф. Сивкова запознава слушателите и с безвредната апаратура за диагностика – оптичния лазерен томограф – както и с допълнителните изследвания и скрининга у нас.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12