Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е медийната грамотност в България?

Как децата и възрастните формират представата си за света и защо е важно четенето и обсъждането на литература? 

С участието на Валентина Стоева, председател на фондация "Детски книги" и съосновател на фондация "Четене", Кристина Христова, председател на "Коалиция за медийна грамотност", и Жюстин Томс, експерт в областта на дигиталните медии и комуникациите.

В предаването се питаме защо е нужно да говорим за медийна грамотност? Каква е сегашната ситуация, как се променя и какви са механизмите, по които става това?

Какви са трудностите, пред които сме изправени сега, когато информацията е налична навсякъде в интернет, осланяме ли се твърде много на технологиите, загърбвайки паметта и уменията, които изискват друг тип време и усилия?

Нужно ли е медийната грамотност да бъде част от образователната програма?

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – "Коалиция за медийна грамотност"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното явление "brain rot" и последиците от него

Анастасия Димитрова, педагог, преподавател и водещ на курсове по "Мнемоника" и "Скоростно четене" коментира в "Какво се случва" изборът на Оксфорд на дума на годината за 2024-та. "Brain rot" или "мозъчно гниене" отбелязва тенденцията по влошаване на психичното или интелектуално ниво на съвременния човек като резултат от свръхконсумацията на безмислено..

публикувано на 10.12.24 в 17:05

Импулсът в мен: Комплексарите

Докато повечето хора се опитват да прикриват комплексите си, други използват собствената си неувереност по изопачен начин, просто за да дразнят другите. Със сигурност ви се е случвало да срещате въпросните "комплексари" и от двата пола и общуването с тях не ви е било никак приятно. Как да ги разпознаем? Те винаги критикуват вида на..

публикувано на 10.12.24 в 14:10
Явор Гърдев с водещата на предаването

Явор Гърдев: В театъра на всеки два месеца започваш нов живот

Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а..

обновено на 10.12.24 в 10:56

Коледен фестивал на меда: Защо българският мед е толкова ценен?

В центъра на София, пред Музея на София, се провежда ежегодният Коледен фестивал на меда – събитие, което се утвърди като традиция за всички почитатели на качествения български пчелен мед и други продукти от пчелния кошер. Организатор на събитието е Обединеният пчеларски съюз с председател Михаил Михайлов. В ефира на "Нашият ден" той сподели повече..

обновено на 10.12.24 в 10:16

Международен форум обедини темите за бъдещето на българистиката в чужбина

Българистиката, като част от световната филология, е изправена пред множество предизвикателства, но също така има големи възможности за развитие. Това бе основният акцент в дискусията около Десетата международна конференция за българисти "Кръстопътища: интровертност и екстровертност на българската култура. Европейски контексти", проведена наскоро...

публикувано на 10.12.24 в 09:17