Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Будителите на нашето време не са герои от учебниците

Снимка: Pixabay

Кои са днешните будители? Съществуват ли изобщо хора, които се стремят да събудят обществото? Какво ги подтиква? Събудени ли сме изобщо?

Днес думата "будител" сякаш звучи като отминало ехо от миналото, но тези личности не са изчезнали. Те напомнят, че силата на един народ не се корени в неговите институции или материални богатства, а е по-дълбока – тя е в духа, в човешкото и в простото. Будителите са хората, които неуморно работят, за да вдъхнат живот на истинските ценности, да ни донесат духовна и интелектуална свобода в свят, потънал в информационно пренасищане и повърхностни стремежи.

"Заспалият народ" е картина, която става особено явна, когато видим ниската избирателна активност от последните избори. Това е знак за общественото състояние – недоверие, усещане за липса на смисъл и посока. Гласът на хората е тяхната сила, но когато не вярват, че ще бъде чут, той остава тих.

Надявам се, че това "заспиване" не е просто пасивност, а реакция на дългогодишно чувство за застой и липса на свързаност между гражданите и техните лидери. В този смисъл будителите са тези, които се стремят да върнат доверието и да покажат на хората, че техният глас е важен, че всяко участие има сила.

Будителите днес са изправени пред задачата да събудят общество, което често се чувства изоставено. Те се опитват да преодолеят безразличието и да докажат, че будността не е само индивидуален избор, а обща цел. Тази борба е трудна, но миналото показва, че с постоянство и искрена грижа за общността е възможна промяна.

Съвременните будители са учителите, които избират пътя на просветлението пред стабилната професионална кариера и вдъхват знание и ценности в младите. Те са хора като Михаела Танева от училището в Осойца, която извън учебните часове показва на децата любов към природата и им изгражда социално-емоционални качества, които светът днес често пренебрегва.

Будителите са също и в научните лаборатории и в дизайнерските студия. Млади таланти като Катрин Красимирова и Христина Ивонова от Elektrick.me показват, че креативността и знанието могат да вдъхновяват на световно ниво, представяйки българската култура на международната сцена.

Будителите са и онези доброволци и организации, които се борят за каузи като децата, природата, социалната справедливост. Те са новите носители на духа на съпричастност, взаимопомощ и надежда, вярвайки, че всяко дете, всяка река и всеки човек заслужават достоен живот.

Днешните будители са тези, които избират да действат въпреки трудностите и доказват, че истинското пробуждане идва отвътре – от онова късче от духа, което иска да промени света поне за един човек, за една общност, за една кауза. Те са тихата, но несъкрушима сила на нашето време.

Будителите на нашето време не са герои от учебниците – те са сред нас.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53
Д-р Ваня Митова

Информационната кампания за рака на гърдата продължава

В Световния месец за борба с рака на гърдата в Lege Artis разговаряме с д-р Ваня Митова , началник на отделение по хирургия на гърдата и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски" Д-р Митова е създател на мобилното приложение за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата BreastHelp. В..

публикувано на 30.10.24 в 14:04