Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 563

Бог високо, но не съвсем

проф. Кирил Топалов (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 563 "Трамвай по желание" среща своята публика с проф. Кирил Топалов – изтъкнат писател, драматург, литературен историк, преводач, дипломат.

Конкретен повод за гостуването на професора е актуалната премиера на пиесата му "Бог далеко" в Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и Осман Пазвантоглу, който управлява самостоятелно областта от 1795 г. до смъртта си през 1807 г. Той е смятан за един от най-значимите управители на Видинската област през османското владичество. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев.

Кирил Топалов е роден е на 21 май 1943 година в София и е македонски българин, потомък на бежанци от Дебър. В богатата си научна, творческа и дипломатическа биография Топалов има редица изключителни постижения: директор на Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", членство в Международния ПЕН клуб, в Съюза на българските писатели, по-късно – в Сдружението на български писатели, както и в СБЖ.

През 1998 – 2002 г. е посланик на България в Гърция. От тази позиция Кирил Топалов допринася за преодоляването на стари балкански предубеждения между двете страни, както и за изграждането на атмосфера на доверие в осъществяването на редица важни за България стъпки – премахването на визовия режим, влизането на страната ни в Европейския съюз и НАТО, изграждането на българо-гръцките пътни връзки през Родопите, осъществяването на интензивно културно и икономическо сътрудничество, защита на правата и интересите на многобройната българска икономическа емиграция в Гърция. Представлява нацията ни като посланик и във Ватикана.

От 2018 г. е член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Република Северна Македония.

Любопитна за четящата публика подробност е, че Кирил Топалов е председател на Българската секция на Световното дружество "Приятели на Никос Казандзакис" и член на Управителния съвет на Световното дружество в Женева.

От над 20 години той е професор по българска възрожденска литература в СУ "Св. Климент Охридски" и преподавател в редица университети.

В личен творчески план Кирил Топалов е автор на книги върху историята на българската литература, на известни романи (три от които филмирани), на 17 поставяни на български и чужди сцени театрални и телевизионни пиеси, на книги с разкази за деца.

С "Бог високо" видинската театрална сцена и режисьорът Минчо Събев напомнят на сценичната общественост за високите литературно-драматургични критерии на бележития творец.

В "Софийски истории" и "Живот по неизбежност. Мемоарен роман" Топалов с елегантна доза ирония и самоирония прави житейска и творческа равносметка на събития, срещи и личности по своя необикновен и забележителен път.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Las Posadas

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..

публикувано на 24.12.24 в 11:05