Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двама българи с Universi Estremi в сърцето на Рим

Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рачов откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi  Estremi.

Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови атмосферата и спомените на многобройни пътувания и сюрреалистични пейзажи. От друга страна, изкуството на Илиян Рачов е вдъхновено от големите ренесансови и барокови майстори.

Художничката Цветелина Русалиева живее и работи в София. Израства в Русе, в артистичната среда на семейство художници, потомци на старата българска фамилия Русалиеви от Бургас. Учи моден дизайн в Русе със специалност "Моделиране и конструиране на облекло", а по-късно интериорен дизайн в София. Осъществила е самостоятелни изложби в София, Берлин, Саарбрюкен, Ню Йорк и общи експозиции в Палермо, Женева и Рим.

Тя има своето индивидуално място сред съвременните български художници. Нейната философия изразява безпределна освободеност на човешкото въображение, а пластичните художествени форми преодоляват пространство и време. Носител е на наградата "Най-добър млад дизайнер" на Форум Българска мода през 1997 г. През 2015 г. участва в престижното Architectural Digest Home Show в Ню Йорк и Маями. През 2022 г. създава първото по рода си артпространство за художествено творчество, което съчетава мода и рисуване – Design & Wine по идея на дъщеря си Християна.

Цветелина Русалиева е основател и художествен директор на Галерията за модерно изкуство София, и на Българската галерия за съвременно и световно изкуство в Рим – Galleria della Luce di Roma. Организатор е на много изложби на български автори в чужбина, както и на мащабни акции с благотворителна цел.

Илиян Рачов живее и твори в Италия от 30 години. Създава фрески, портрети, религиозни и митологични картини и работи за известен бранд в света на модата.

Димитрина Кюркчиева разговаря с двамата художници в "Артефир".


Снимка – личен архив на Цветелина Русалиева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валери Петров

Изкуството в мен: "Тавански спомени" на "хвърчащия" Валери Петров

Валери Нисим Меворах, познат като Валери Петров , е писател, журналист, преводач, драматург и дипломат. Учудващо е, че любимият на всички ни създател на "Копче за сън" и "Морско синьо" всъщност е лекар. Първата книга на Валери Петров "Птици към север" излиза от печат, когато авторът е едва на 18 години. Оттогава до смъртта си през 2014..

публикувано на 07.11.24 в 10:04
Юлиана Сайска

Тийнейджърът в мен: Юлиана Сайска

На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..

публикувано на 07.11.24 в 09:44
Стефан Цанев

Стефан Цанев: Свободата е много жестоко нещо

За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст. 7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира..

публикувано на 07.11.24 в 09:37
Калин Серапионов, Choose Training, 2014-2018, видео

Пред очите ни – видеоарт

Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..

публикувано на 07.11.24 в 09:30

"Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда – за първи път на български език

Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда, "най-великият поет на XX век на всички езици", както го определя Габриел Гарсия Маркес, излезе от печат за първи път на български език в превод на Калин Коев. С настоящото издание отбелязваме и 120 години от рождението на Неруда.  Страстно чувствена и изригваща с цялата еротична мощ..

публикувано на 07.11.24 в 08:30