Рубриката "Разговорът" ни отвежда в дълбините на влашката култура, поменалната обредност и специфичния местен говор. Гост в студиото беше Янина Танева, която сподели впечатленията и резултатите от тазгодишната инициатива "Резиденция баба", проведена в три влашки села.
На 11 ноември в 18:00 ч. в Клуба на пътешественика част от участниците в "Резиденция баба" 2024, както и изследователката на влашката култура и местна жителка на село Делейна, Десислава Божидарова, ще разкажат за преживяванията си и уникалните аспекти на културата, които са открили.
Янина Танева разкри същността на формата „Резиденция баба“, където творци от различни области – художници, дизайнери, артисти, скулптори, музиканти – се настаняват в селата и сътворяват заедно с местните хора. Тази година акцентът е поставен върху културното наследство. Основната задача на участниците е да представят в достъпна форма традициите и историята на влашките села, които често остават извън вниманието на етнологията и официалната културна сцена в България. „В музейната ни концепция тези малки културни малцинства често не присъстват“, отбеляза Танева.
По време на последната среща, проведена в едно от селата, представители на местната власт и читалищата, както и регионални институции, споделят с участниците своите виждания за най-сериозните предизвикателства, пред които са изправени. Според Танева основният проблем, който е бил посочен, е така нареченото "патриотарство". Тя обясни, че това понятие се свързва с ограничаването и налагането на невярна представа за България, което внася външни влияния и изкривява разбирането за истинската културна стойност. „Важно е да се чуе, че това не е гласът на малките хора, а нещо, което е внесено отвън“, посочи тя.
Танева подчерта, че българското Просвещение е исторически процес, свързан с отваряне към света, и напомни за значимостта на културата и духовността като капитал.
Чуйте в звуковия файл.
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..
"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg