На днешния 12 ноември в Националния археологически институт с музей при БАН от 11:00 ч. служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков ще открие форум, посветен на неразказани истории на достойни българи, които са допринесли за развитието на страната ни и зад граница. Новината бе съобщена от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).
Форумът се реализира в рамките на Националната програма "Неразказаните истории на българите", която цели да съхрани и популяризира родовите истории на наши сънародници, допринесли за значими събития в миналото, както и постиженията на съвременни българи с принос към цивилизационното развитие на България.
Програмата обхваща широк спектър от изследвания и проекти, създадени от български неделни училища под формата на филми, книги, презентации и доклади. Всички тези материали ще бъдат представени на форума, на който ще присъстват и посланици на инициативата. Сред тях се отличават имената на писателката и преводач Здравка Евтимова, композитора и инструменталист Хайгашод Агасян, преводачката на унгарска поезия Светла Кьосева и преподавателката по български език и литература в Атинския университет.
В интервю за предаването "Нашият ден" г-жа Ваня Балчева, ръководител на програмата, разказа повече за нейните цели и значимост. Тя подчерта важността на инициативата в провокирането на интерес сред младите хора, както учениците в българските неделни училища, така и студентите българисти в университетските лекторати по български език и литература. "След старта на проучванията и популяризирането на училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, програмата тръгна с голяма емоция и вдъхновение на 1 март, водена от г-жа Наталия Михалевска”, сподели Балчева.
"През 2022 г. тя сформира екип, който започна да работи по идеята, през 2023 г. вече програмата беше одобрена с решение на Министерския съвет. За наша радост тя стигна до нашите колеги от училищата в чужбина и лекторатите. Те представиха, както сови родови истории, така и истории за значими събития от миналото", каза още тя.
Чуйте в звуковия файл.
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Oт 14 до 17 ноември започва есенното издания на фестивала SoFest. В продължение на 4 вечери програмата му ще предложи различни видове изкуства – премиери,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg