По покана на Гьоте-институт екип от двама съвременни артисти – Красимира Буцева и Мартин Атанасов и социоложката д-р Марина Лякова започват в началото на тази година изследване на нагласите и преживяванията на българите живеещи в Германия. По време на теренното си проучване това лято тримата събират устни истории и документират публични и частни пространства. Всичко това става част от проекта "Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?", който от 12 ноември е представен с изложба в Гьоте-институт София.
Проектът включва аудио срещи с респондентите в изследването, визуална част, откриваща дискусия с д-р Лякова и още една с двамата артисти на 19 декември като част от финисажа.
Героите на проекта разказват за живота на българите от различен етнически и икономически произход в Германия. Споделят преживяванията си, свързани със заминаването, пристигането, адаптацията и ориентирането в германския начин на живот. В спомените им изпъкват основни теми за съвременното европейско общество - равноправност, права, трудова несигурност, интеграция.
Всеки от тримата автори на проекта има личен опит с имиграцията: Мартин Атанасов е визуален артист. Практиката му е свързана основно с фотографията и визуалната антропология. Работи в Чехия и България.
Красимира Буцева започва като визуален артист, но с годините се задълбочава все повече и в документалистиката. Напоследък работи много с текст и звук. Постоянно пътува между София и Лондон. Носител е на наградата База за 2022 г., а през 2024 г., заедно с фотографът Джулиан Шехирян, историчката Лилия Топузова и кураторът Васил Владимиров представлява България на 60-ото издание на Венецианското биенале с проекта "Съседите : Форми на травмите (1945-1989)".
Д-р Марина Лякова е социоложка, която от години работи и преподава в Германия. Фокусът на нейните изследвания е миграцията. Авторка е на първото мащабно академично изследване на българските имигранти в Германия.
Чуйте разговора с авторите на проекта
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg