Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?" – изкуство в търсене на имигрантската идентичност

Снимка: goethe.de

По покана на Гьоте-институт екип от двама съвременни артисти – Красимира Буцева и Мартин Атанасов и социоложката д-р Марина Лякова започват в началото на тази година изследване на нагласите и преживяванията на българите живеещи в Германия. По време на теренното си проучване това лято тримата събират устни истории и документират публични и частни пространства. Всичко това става част от проекта "Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?", който от 12 ноември е представен с изложба в Гьоте-институт София.

Проектът включва аудио срещи с респондентите в изследването, визуална част, откриваща дискусия с д-р Лякова и още една с двамата артисти на 19 декември като част от финисажа.

Героите на проекта разказват за живота на българите от различен етнически и икономически произход в Германия. Споделят преживяванията си, свързани със заминаването, пристигането, адаптацията и ориентирането в германския начин на живот. В спомените им изпъкват основни теми за съвременното европейско общество - равноправност, права, трудова несигурност, интеграция.

Всеки от тримата автори на проекта има личен опит с имиграцията: Мартин Атанасов е визуален артист. Практиката му е свързана основно с фотографията и визуалната антропология. Работи в Чехия и България.

Красимира Буцева започва като визуален артист, но с годините се задълбочава все повече и в документалистиката. Напоследък работи много с текст и звук. Постоянно пътува между София и Лондон. Носител е на наградата База за 2022 г., а през 2024 г., заедно с фотографът Джулиан Шехирян, историчката Лилия Топузова и кураторът Васил Владимиров представлява България на 60-ото издание на Венецианското биенале с проекта "Съседите : Форми на травмите (1945-1989)".

Д-р Марина Лякова е социоложка, която от години работи и преподава в Германия. Фокусът на нейните изследвания е миграцията. Авторка е на първото мащабно академично изследване на българските имигранти в Германия.

Чуйте разговора с авторите на проекта


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

публикувано на 21.11.24 в 07:50

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Aerowaves in Sofia 2024 среща публиката с най-впечатляващото от света на съвременния танц

За трета поредна година "Сцена Дерида" е домакин на Международния фестивал за съвременен танц Aerowaves in Sofia. До 29 ноември той ще представи някои от най-впечатляващите представления от европейската и световна сцена, създадени в последно време. Всяка година артисти от различни краища на Европа кандидатстват за включване в ТОП 20 на Aerowaves..

публикувано на 20.11.24 в 15:50