За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев.
Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та и 2020-та. Общественото недоволство се оказа толкова силно средство за повлияване на събитията, че политическите сили се научиха да "яхват" протестната вълна.
"Забравяме да помислим все пак какво сме постигнали. Твърде цинично и нихилистично гледаме на развитието на България след 1989 година. Забравя се, че през тези години има победи, които са постигнали хората чрез излизане на улицата и защитаване на своите позиции", казва Динев.
"Какво постигнаха тези поколения? Те победиха", обобщава политологът.
Наследството на протестната култура е част от българската политическа култура, по думите на Динев, който вярва, че протестиращите са съумели да променят посоката на развитие на страната.
Разговорът се спира и върху друга важна за обществото тема, а именно мястото на България на дъното на класацията за средна заплата в Европа. Политологът изтъква, че други страни, направили преход към пазарна икономика, вече ни водят в това отношение.
Гражданското общество е на много по-високо ниво от политическия ни елит, смята Динев.
Политиците у нас водят консервативна фискална политика, но няма други механизми за преодоляване на неравенствата освен социалните разходи, от страна на държавата, по думите на коментатора.
Разделението и неравенството крият риск от огромно социално недоволство, предупреждава Динев.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
"Медиите се подготвят за редица предизвикателства през 2025 г., които вероятно ще включват нови атаки от страна на враждебно настроени политически лица,..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg