Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуствен интелект на сцената: Как театърът и технологиите създават нова магия

| обновено на 19.11.24 в 12:00 | Интервю

В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект могат да бъдат използвани по креативен начин. Тази събота, 23 ноември, той ще проведе работилница във Велико Търново, посветена на творческото използване на тези модели.

"Идеята на тези работилници е да видим по какъв творчески начин можем да използваме езиковите модели с изкуствен интелект за създаване на по-интересно съдържание, най-вече текстово", обяснява Узунов. Той подчертава, че възможностите за визуално и музикално изразяване с помощта на изкуствен интелект са практически неограничени. Въпреки предизвикателствата, които ИИ представлява за творческите професии, както например по време на стачката на сценаристите, настояващи за ограничаване на използването му, съвременният подход е да се намери начин за съвместна работа с технологиите.

"Трудно може да се спре техническият прогрес. В днешно време тенденцията е да взаимодействаме по творчески начин с технологиите, за да пренесем на друго ниво създаването на съдържание", споделя Узунов. Според него ИИ ще стане неизменен творчески асистент, който ще подпомага създаването на иновативни проекти.

Театърът, като мултидисциплинарна форма на изкуство, предоставя огромно поле за експерименти. Узунов дава пример с постановката "Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?", където визуалното имплементиране на изкуствен интелект позволява на Айнщайн да "оживее" и да води диалог с другия главен участник в представлението.

За тези, които искат да научат повече и да се запознаят отблизо с това как изкуственият интелект може да бъде творчески инструмент, Димитър Узунов ще води още две работилници. На 26 ноември в 18:00 часа във Френския културен институт в София и на 28 ноември в Пловдив.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36