Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Александър Кашъмов:

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

Правните предизвикателства пред България се дължат на неуспешната съдебна реформа

| обновено на 21.11.24 в 11:45
Адв. Александър Кашъмов
Снимка: www.kashumov.com

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември, съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов, правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен член на Висшия адвокатски съвет.

Юридическата професия съществува още от Античността, казва Кашъмов, според когото ценности като върховенството на правото, защитата на основни права, демокрацията са свързани с древното понятие хуманизъм.

Правните предизвикателства, пред които е изправена България, се дължат, по думите на Кашъмов, на неуспешната реформа в съдебната система.

От 2015 и 2016 година насам, когато е имало голяма енергия за съдебна реформа, направили са се първи промени в Конституцията, до днес се усеща известно буксуване, коментира Кашъмов. Голяма част от направените конституционни изменения паднаха в Конституционния съд, допълва гостът.

Патовата ситуация в Народното събрание и политическата криза са в основата на въпроса за Висшия съдебен съвет, който работи с изтекъл мандат, както и на въпросите за избор на председател на ВАС и избор на нов главен прокурор, смята Кашъмов.  

Посочените проблеми са повлияни и от Пеевски, който е основният носител на идеята за овладяване на съдебната система, по думите на Кашъмов. Вина имат и политическите сили, които при ясно формулирана необходимост от реформи, не съумяха да формират стабилно мнозинство, заявява адвокатът.

Закон за чуждестранните агенти съществува по някаква форма в някои бивши съветски републики, както и в Унгария и в Словакия, пояснява Кашъмов, който е категоричен, че подобно законодателство обслужва само една единствена идея – връщането на най-страшната идеология, в която образът на врага е вътре в обществото.

Класите, по-важни от индивидуалната личност, е една човеконавистническа, по думите на Кашъмов, идея, която принадлежи на комунистическата идеология, и е сериозен опит за насаждане на омраза в едно общество.

"Войната на Русия срещу Европа минава по пътя на такъв закон", заявява адвокатът.

Кашъмов обяснява защо Прокуратурата е важна и изборът на главен прокурор и контролът над него е бил една от най-важните теми на Съдебната реформа. Прокурорът, от една страна, се занимава с разследване на престъпления, повдигане на обвинения и поддържане на делата в съдилищата, за да бъдат осъдени престъпниците.

Адвокатът изтъква още една функция на Прокуратурата – участие в административни дела, оспорващи решения на различни институции. Това означава, че в ръцете на главния прокурор е властта да повдига обвинения на Общински съвети, кметове, министри, самото правителството, както и да оспорва нормативни актове, правилници и наредби.

"Това е една огромна власт, която трябва да бъде в добри ръце", казва Кашъмов и добавя, че конституционните изменения, не са успели да разклатят фигурата на главния прокурор.

"Макар да съм в момента част от Висшия адвокатски съвет, в качеството си на избран резервен член, аз съм част от едно малцинство в него, в което, по един парадоксален начин, попада самият председател. През това време един от зам.-председателите с мнозинството вземат решения, с които се пренебрегват различните виждания" , споделя Кашъмов.

Адвокатът завършва разговора с думите: "Има много важни неща, които адвокатурата трябва да свърши не само за своите членове, но за цялото общество. Ние трябва да бъдем начело на процесите, да спираме опити за промяна на Конституцията, негативни опити за промяна на законите. И обратното – да подкрепяме такива опити, които стабилизират системата, утвърждават правата на гражданите и могат да доведат до просперитет на цялото общество."

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50