Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дебютен проект на младия фотограф Рослана Дамянова от фотографската академия BECA

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и забравените връзки.

Чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много години. Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопите с чувство на вина, но и с копнеж за прошка.

Рослана Дамянова
"Няма да я намериш вкъщи, все катери хълмове или работи по нивите." – това казват съселяните на възрастната жена. И са прави – след дълго търсене двете се срещат. В този момент бабата не я познава, но изведнъж в очите ѝ проблясва топлина, а денят, макар и зимен, се оживява.

"Сапунените цветя" са планински растения, които в миналото са били използвани за измиване на ръцете след бране на тютюн. Днес, обаче, те носят символиката на емоционалното пречистване на душата и завръщането към простите, но истински човешки връзки. Макар понякога изпълнени с неразбирателство и тишина, те носят смисъл и дълбочина, които само връщането назад може да разкрие.", споделя фотографът Рослана Дамянова.


Изложбата е част от инициативата на фондация ВЕСА, която популяризира работата на млади фотографи, които преминават през специализираните курсове на обучение на неправителствената организация, създавана преди четири години от талантливия фотограф Димитри Стефанов, който завършва магистърската си степен "Документална фотография" във фотографското училище EFTI в Мадрид. Дейността на ВЕСА е насочена към разширяване на визуалната култура и креативност в сферата на фотографията и подпомагането на млади творци.

Рослана Дамянова е млад български фотограф, чийто път в изкуството и неговите безбройни интерпретации започва от много ранна възраст. Завършва "Френска филология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и паралелно с това участва в театралната трупа "Алма Алтер”, което задълбочава нейния усет за изразяване.

Рослана Дамянова, Невена Праматарова и Велина Стефанова (отляво на дясно)
През 2021 г. започва обучението си в BECA, а фотографията ѝ се фокусира върху наративи, които разкриват реални преживявания и стимулират размисъл върху социални въпроси и човешки ценности.

Изложбата "Сапунено цвете" ще бъде открита на 22 ноември от 19.00 ч. в Cafe Synthesis в столицата.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" и програма "Дебюти".

Снимки: ФС на фондация ВЕКА, БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40