Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и забравените връзки.
Чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много години. Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопите с чувство на вина, но и с копнеж за прошка.
"Няма да я намериш вкъщи, все катери хълмове или работи по нивите." – това казват съселяните на възрастната жена. И са прави – след дълго търсене двете се срещат. В този момент бабата не я познава, но изведнъж в очите ѝ проблясва топлина, а денят, макар и зимен, се оживява.
"Сапунените цветя" са планински растения, които в миналото са били използвани за измиване на ръцете след бране на тютюн. Днес, обаче, те носят символиката на емоционалното пречистване на душата и завръщането към простите, но истински човешки връзки. Макар понякога изпълнени с неразбирателство и тишина, те носят смисъл и дълбочина, които само връщането назад може да разкрие.", споделя фотографът Рослана Дамянова.
Изложбата е част от инициативата на фондация ВЕСА, която популяризира работата на млади фотографи, които преминават през специализираните курсове на обучение на неправителствената организация, създавана преди четири години от талантливия фотограф Димитри Стефанов, който завършва магистърската си степен "Документална фотография" във фотографското училище EFTI в Мадрид. Дейността на ВЕСА е насочена към разширяване на визуалната култура и креативност в сферата на фотографията и подпомагането на млади творци.
Рослана Дамянова е млад български фотограф, чийто път в изкуството и неговите безбройни интерпретации започва от много ранна възраст. Завършва "Френска филология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и паралелно с това участва в театралната трупа "Алма Алтер”, което задълбочава нейния усет за изразяване.
През 2021 г. започва обучението си в BECA, а фотографията ѝ се фокусира върху наративи, които разкриват реални преживявания и стимулират размисъл върху социални въпроси и човешки ценности.
Изложбата "Сапунено цвете" ще бъде открита на 22 ноември от 19.00 ч. в Cafe Synthesis в столицата.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" и програма "Дебюти".
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Началото на Новата година започва с история за слънце, плодове, прашни пътища и птичи песни, но най-вече за приятелство и свобода заедно с госта в "Нашият ден" Елица Ненкова . Елица е криминален психолог, но и автор на книжката за деца и възрастни "Какво е лицето на вятъра?" – книжка , в която вятърът си има име, а неговото лице всеки може..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg