Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло.
Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на наша земя, така и за световните такива. Говорим и за механизмите на тяхното ситуиране в цивилизационната парадигма, за въздействието им върху обществата и за съвпаденията или несъвпаденията в образите им като живи личности от плът и кръв и като имена в учебници и образователни програми.
Събеседници са професор Боян Биолчев, професор Георги Каприев и писателят Николай Табаков.
Николай Табаков разказва за близкото си приятелство с "живи класици“ като Йордан Радичков, Николай Хайтов, Вера Мутафчиева. Осветлява в частност ролята на съпругата на Хайтов – Жени Божилова-Хайтова, за успешната реализация на писателя.
Боян Биолчев оспорва словосъчетанието "жив класик“ и го намира подходящо по-скоро за анекдотична употреба. Разсъждава и върху академичните механизми за създаването или несъздаването на специален ореол около някои авторитети.
Георги Каприев поглежда в миналото и разказва за терминологичните особености на понятието, за древните и отношението им към своите велики хора на духа и познанието. Говори и за налагането на термина "класици“ във времево отношение.
Участниците в дискусията отделят т.нар. "житейски образ“ в съзнанието на съвременниците от образа на класика, получен вследствие на академичната му употреба по късно, или от ореола му, изграден на база творчески постижения. Ролята на хумора и иронията във възприемането на класиката се изтъква като задължителна от всички участници в дискусията, и е подкрепена с достатъчен брой примери.
Елисавета Шапкарева е автор на няколко книги с лирика и хайку. Днес в Македонския дом на ул. "Пиротска" №5 в София ще бъде представена най-новата от тях – "Никога вече". Тя се състои от хайбуни – жанр, близък до хайкуто . В "Нашият ден" Елисавета споделя, че харесва неизказаността – чуйте краткия анонс в звуковия файл:
SPAM studios открива "Сцена СПАМ", която ще се помещава в емблематичната Зала "Академик" на Националния студентски дом на пл. "Народно събрание“ №10. Пространството ще бъде дом на иновативни театрални и културни събития, творчески срещи и инициативи за млади артисти, студенти и културни деятели. Новото пространство за култура и творчество ще вдъхновява..
Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..
Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..
Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg