Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много хора не осъзнават колко разнообразна е природата около тях.
"Доста мислих какво предизвикателство да има в тази инициатива, защото нейната основна мисия е да представи на широката публика дивите обитатели, растенията, животните на големия град. Оказва се, че не са никак малко", споделя той. Разнообразието от видове, особено безгръбначните животни, е впечатляващо, а "Дивата София" се стреми да го покаже чрез своите публикации.
"В момента птиците са най-богатата и разнообразна група в града. Насекомите не са активни в студеното време, бозайниците са значително по-малко като разнообразие в градската среда. Докато птиците са навсякъде около нас. Дори стават по-достъпни в зимните месеци, защото тогава забравят страха в търсенето на храна. Това дава възможност за близки наблюдения, а тях можем да си позволим с поставянето на хранилка", отбелязва д-р Грозданов.
Той споделя още, че хората започват да виждат богатството на дивата природа в града, след като получат информация от "Дивата София". "Много хора ми споделят, че започват да виждат дивите животни, след като са получили информация от "Дивата София". Те не са забелязвали това богатство по-рано, защото не са имали очи за него."
Тази инициатива ни напомня, че природата е навсякъде около нас, дори в сърцето на големия град, стига да се научим да я забелязваме.
Слушайте!
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg