Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медицината или политиката?

Д-р Антония Първанова
Снимка: Кирил Чобанов

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко.

В този дух започна срещата ни с д-р Първанова – лекар, бивш народен представител и евродепутат. А грижата за здравето на хората в буквалния смисъл на думата остава на върха на ценностната ѝ система.

Прякото участие и днешната роля на доктор Първанова в тази система коментирахме в най-различни аспекти: заболяванията на съвремието и конкретно – диагностицирането на онкологичните болести, определянето на техния стадий и методите за лечение. Освен класическите форми – хирургия, химио- и лъчетерапия, много ефикасно е лечението посредством т.нар. дълбока локална хипертермия. Именно този метод е считан от онколозите за "четвърти стълб" в борбата с раковите заболявания – както на първичните тумори, така и на метастазите.

Медицинският център, в който работи Антония Първанова, вече разполага с модерна апаратура за прилагане на топлинна терапия чрез радиочестота. "Тази лечебна процедура е широко прилагана в Европа и по света, тъй като високите температури доказано убиват раковите клетки и увреждат техните протеини и структури, а това води до свиване на тумора, поясни д-р Първанова и подчерта: подходящи за хипертермия са тумори на гърдата, кожен меланом и лимфни метастази на глава и шия".

Няма никакъв риск за здравето на пациентите, защото по време на процедурата биват проследявани всички основни жизнени показатели. Освен това, този тип лечение се назначава и консултира от изключително подготвени онколози, които работят в екип. Методът може да бъде свързан с редица изследователски центрове и клиники по света: Австрия, Нидерландия, Германия, Италия, Швейцария, САЩ, Япония, Китай...

"Удовлетворена съм , че дълбоката локална хипертермия вече е достъпна и за българските пациенти, при това на поносима за нашите стандарти цена", завърши д-р Първанова. И пожела здраве, топлина и уют в домовете ни по време на настъпващите празници.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10