Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицината или политиката?

Д-р Антония Първанова
Снимка: Кирил Чобанов

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко.

В този дух започна срещата ни с д-р Първанова – лекар, бивш народен представител и евродепутат. А грижата за здравето на хората в буквалния смисъл на думата остава на върха на ценностната ѝ система.

Прякото участие и днешната роля на доктор Първанова в тази система коментирахме в най-различни аспекти: заболяванията на съвремието и конкретно – диагностицирането на онкологичните болести, определянето на техния стадий и методите за лечение. Освен класическите форми – хирургия, химио- и лъчетерапия, много ефикасно е лечението посредством т.нар. дълбока локална хипертермия. Именно този метод е считан от онколозите за "четвърти стълб" в борбата с раковите заболявания – както на първичните тумори, така и на метастазите.

Медицинският център, в който работи Антония Първанова, вече разполага с модерна апаратура за прилагане на топлинна терапия чрез радиочестота. "Тази лечебна процедура е широко прилагана в Европа и по света, тъй като високите температури доказано убиват раковите клетки и увреждат техните протеини и структури, а това води до свиване на тумора, поясни д-р Първанова и подчерта: подходящи за хипертермия са тумори на гърдата, кожен меланом и лимфни метастази на глава и шия".

Няма никакъв риск за здравето на пациентите, защото по време на процедурата биват проследявани всички основни жизнени показатели. Освен това, този тип лечение се назначава и консултира от изключително подготвени онколози, които работят в екип. Методът може да бъде свързан с редица изследователски центрове и клиники по света: Австрия, Нидерландия, Германия, Италия, Швейцария, САЩ, Япония, Китай...

"Удовлетворена съм , че дълбоката локална хипертермия вече е достъпна и за българските пациенти, при това на поносима за нашите стандарти цена", завърши д-р Първанова. И пожела здраве, топлина и уют в домовете ни по време на настъпващите празници.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03