Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато жестът е по-важен от дарението: Мисията на "Не си сам"

Снимка: ФБ страницата на инициативата

Желанието за промяна често започва с един човек, но истинската му сила се крие в способността да обединява хора. Именно това се случва, когато стремежът да помогнеш на нуждаещите се намира своите съмишленици. Резултатът е общност – стотици доброволци и дарители, които споделят време, енергия и средства, за да внесат надежда и топлина в живота на други хора.

Един от примерите за такава общност е сдружение "Не си сам" от град Перник. В ефира на предаването "Нашият ден" двамата съоснователи на сдружението, Симеон Лазаров и Филип Стоянов, разказаха за своята инициатива, която всяка година вдъхва надежда на стотици хора в нужда.

"Всичко започна преди около пет години", сподели Симеон Лазаров. "Тогава участвахме като доброволци в подобна инициатива в Кюстендил. Това ни вдъхнови да създадем нещо подобно за нашата общност в Перник." Така се ражда "Не си сам" – платформа за подкрепа на възрастните и нуждаещите се, особено в дните преди големите празници като Коледа и Великден. Мисията им е не просто да предоставят хранителни дарения, но и да покажат на хората, че не са забравени.

"Да засвидетелстваш на някого, че не е сам, е много по-ценно от самия материален дар", допълни Филип Стоянов. За тях жестът на внимание и времето, прекарано с възрастните хора, са също толкова важни, колкото и пакетите с храна. Всяка година сдружението организира кампании за събиране на дълготрайни хранителни продукти, които след това се разпределят в индивидуални пакети за стотици нуждаещи се.

Симеон и Филип обясниха, че основната мотивация зад инициативата е желанието да направят реална промяна в обществото. "Искахме да дадем възможност на хората да знаят, че помощта им ще стигне до тези, които наистина се нуждаят", разказаха те. Те споделиха, че възрастните хора в селата около Перник са основната целева група на сдружението. Много от тях живеят сами, а децата им често са далеч – в чужбина или в големите градове.

"Когато тръгнахме с посланието "Не си сам", първоначално мислехме, че то е за хората, на които помагаме", споделиха съоснователите. "Но скоро осъзнахме, че това послание е и за нас самите – за тези, които искат да правят добро. Когато имаш чувството, че не си сам в желанието си да помогнеш, откриваш съмишленици и постигаш повече."

Те разказаха и за нарастващия интерес към доброволчеството. Все повече хора, включително деца, се присъединяват към инициативата. "Лицата на хората светват, когато видят доброволците, особено най-малките ни помощници. Те вдъхват надежда и сила, които често са потиснати от ежедневието", споделиха те.

Дарителството е съществена част от тяхната работа. Тази година те дори са успели да осигурят безплатно изпращане на дарения по куриер, което улеснява хората да се включат в инициативата. За Симеон и Филип усилията, които влагат, са доказателство, че "когато правиш добро, никога не си сам".

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30