Желанието за промяна често започва с един човек, но истинската му сила се крие в способността да обединява хора. Именно това се случва, когато стремежът да помогнеш на нуждаещите се намира своите съмишленици. Резултатът е общност – стотици доброволци и дарители, които споделят време, енергия и средства, за да внесат надежда и топлина в живота на други хора.
Един от примерите за такава общност е сдружение "Не си сам" от град Перник. В ефира на предаването "Нашият ден" двамата съоснователи на сдружението, Симеон Лазаров и Филип Стоянов, разказаха за своята инициатива, която всяка година вдъхва надежда на стотици хора в нужда.
"Всичко започна преди около пет години", сподели Симеон Лазаров. "Тогава участвахме като доброволци в подобна инициатива в Кюстендил. Това ни вдъхнови да създадем нещо подобно за нашата общност в Перник." Така се ражда "Не си сам" – платформа за подкрепа на възрастните и нуждаещите се, особено в дните преди големите празници като Коледа и Великден. Мисията им е не просто да предоставят хранителни дарения, но и да покажат на хората, че не са забравени.
"Да засвидетелстваш на някого, че не е сам, е много по-ценно от самия материален дар", допълни Филип Стоянов. За тях жестът на внимание и времето, прекарано с възрастните хора, са също толкова важни, колкото и пакетите с храна. Всяка година сдружението организира кампании за събиране на дълготрайни хранителни продукти, които след това се разпределят в индивидуални пакети за стотици нуждаещи се.
Симеон и Филип обясниха, че основната мотивация зад инициативата е желанието да направят реална промяна в обществото. "Искахме да дадем възможност на хората да знаят, че помощта им ще стигне до тези, които наистина се нуждаят", разказаха те. Те споделиха, че възрастните хора в селата около Перник са основната целева група на сдружението. Много от тях живеят сами, а децата им често са далеч – в чужбина или в големите градове.
"Когато тръгнахме с посланието "Не си сам", първоначално мислехме, че то е за хората, на които помагаме", споделиха съоснователите. "Но скоро осъзнахме, че това послание е и за нас самите – за тези, които искат да правят добро. Когато имаш чувството, че не си сам в желанието си да помогнеш, откриваш съмишленици и постигаш повече."
Те разказаха и за нарастващия интерес към доброволчеството. Все повече хора, включително деца, се присъединяват към инициативата. "Лицата на хората светват, когато видят доброволците, особено най-малките ни помощници. Те вдъхват надежда и сила, които често са потиснати от ежедневието", споделиха те.
Дарителството е съществена част от тяхната работа. Тази година те дори са успели да осигурят безплатно изпращане на дарения по куриер, което улеснява хората да се включат в инициативата. За Симеон и Филип усилията, които влагат, са доказателство, че "когато правиш добро, никога не си сам".
Слушайте!
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg