Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никулден за... медици

С тази събирателна метафора започна декемврийската поредица "За здравето", в която доминира позитивизъм, усмивка и обобщаващи разкази на лекарите за отминаващата година. Документалната плетеница от делници и празници в житието на медицинското съсловие започнахме под знака на Никулден. Но този празник ни послужи само за отправна точка към много различни сюжети.

В поредния брой на седмичното издание "За здравето" пръв участник бе д-р Николай Радулов, който разказа за организацията на спешната медицинска помощ в Панагюрище и региона. Опитният лекар, който е и АГ специалист, обрисува различни картини от своята работа, най-честите обаждания за спешни състояния, реакцията на екипите и реалната отговорност, която носят. Д-р Радулов подчерта и други важни елементи от цялостната медицинска грижа: необходимостта от профилактични прегледи и кампании, редовни изследвания и консултации при специалисти. Именно този подход може да промени негативните демографски показатели на България. Споменахме и наскоро приключилата кампания за профилактика на колоректалния карцином, с основен "двигател" фондация "Лъчезар Цоцорков", с подкрепата на БНР и в частност, на поредицата "За здравето".


Следващият ни събеседник Николай Черноземски в емоционален разказ представи своя баща – водещия онколог и ерудиран ръководител професор Иван Черноземски. Най-впечатляващо е било позитивното и поощрителното отношение на проф. Черноземски към младите онколози. Именно той създава своеобразен клуб за идеи и обсъждания по темата. А днес Националната онкологична болница (УСБАЛО) напълно заслужено носи името проф. Иван Черноземски.


В диалога на експертите се включи и проф. Николай Цанков. В сферата на дерматологията той разказа за основните заболявания по кожата и за най-разпространеното от тях – атопичен дерматит, познат още като екзема. Проф. Цанков изрази съжаление, че методи като климатолечението са забравени и останали в миналото, за сметка на съвременните терапии, включително и с прилагането на биологични и биоподобни медикаменти.

По обективни причини в това издание "За здравето" не успяха да се включат д-р Николай Шарков и д-р Николай Брънзалов – председатели на съсловията на зъболекари и лекари.

Финалните думи бяха на проф. Никола Владов, който, макар и в отпуск и далеч от България, се включи в разговора. Водещият хирург и трансплантолог каза, че е частично удовлетворен от броя на извършените чернодробни трансплантации през година. "Общо 10 на брой до днес, те бележат устойчива тенденция в работата на нашия екип, в който вече има много млади колеги, което означава добро бъдеще!", подчерта проф. Владов.


В един от диалозите бе направена препратка към следващия ни гост – идната събота в студиото ще бъде доц. Ива Гаврилова, хирург и дерматолог, потомствен лекар и родолюбец.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етноклиентелизмът у нас и по света

Шеметно се завъртя обществено-политическия живот у нас през последните две-три седмици. И на какво ли не се нагледахме... Безсрамно подправяне на бюлетини, разменени просташки обиди и квалификации между политици... Разбира се, нагледахме се и на добре организирани протести, наречени спонтанни. Протестиращите носеха плакати на партията -организаторка,..

публикувано на 13.12.24 в 09:24
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15