Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 568

Бръшлянови пътеки с много завои и много прави

Александър Ботйов (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов.

Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски".  

От тук творческите събития в биографията на Сашо тръгват стремително. През май 2021 г. е финалист в конкурса "Работилница за репортери 2021". Междувременно започва да стажува в онлайн медията "Новините на запад от София", където са публикувани първите му материали.

На 19 години през март 2022 г. издава самостоятелно авторски, черно-бял вестник "Бинокъл" на хартиен носител. В него той помества свои журналистически статии, анализи и интервюта. А вестниците "Труд", "24 часа", "Телеграф", "Галерия" вече публикуват редовно различни негови стихове и разкази.

Още в първи курс Александър започва да стажува в телевизия Bulgaria ON AIR.

Води свое авторско предаване по студентската телевизия на СУ – Алма Матер ТВ.

След години събиране на стихове младият поет издава дебютната си стихосбирка "Когато бръшлянът поникне". Книгата съдържа над 60 стихотворения на обширна тематика.

Успоредно с всичко това, Ботйов мечтае за театралната сцена, но засега и се разминава с нея.

Кипяща кръв, страст към стиховете и журналистиката плюс фамилия Ботйов. Кой ли може да бъде този необикновен младеж?

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03