Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строителни войски: документално изследване за трудовата повинност в България

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки човешката страна на тяхното ежедневие.

Проектът е едно от най-значимите документални изследвания в българската фотография и се представя в неговата цялост за първи път в галерия "Синтезис".


"С много усилия печелех доверието на момчетата, които снимах. Именно това доверие ми позволи да пресъздам тяхната ежедневна битка да съхранят човешкото в себе си, въпреки нечовешките битови и работни условия. В целия цикъл е видна крещящата етническа дискриминация, която е в основата на комунистическите и посткомунистически строителни войски в България. Но най-силната движеща сила, която ме караше да се връщам отново с фотоапарат при тях, беше състраданието ми към тези момчета, чиято единствена вина бе къде и кога са се родили.”
, споделя Гаро Кешишян.

Фотографиите, показани в изложбата, са отпечатани след реставрация на оригиналните негативи, извършена от Виктор Герасимов. Фотографът и колекционер Рафаело Казаков помага с организацията на негативите и изработката на контролните копия.


Ето какво разказа Рафаело Казаков за проекта:
"Човешкото достойнство оцелява и при най-тежките условия и фотографът вижда това. Гаро Кешишян  пресъздава приятелството на трудното оцеляване и способността на човека да запази човешкото в нечовешки условия. Жестокостта на социалната рамка, в която хората са попаднали се омекотява от това, че техните роли (oфицер, стар войник, новобранец) са човешки, което по дефиниция значи крехки и несигурни.


Представеният тук труд на Гаро Кешишян е както свидетелство за факти останали извън образната история на България, така и послание на един хуманист към поколения, които биха се заинтересували от една непозната социална система от близкото минало и нейната власт върху множество човешки съдби."

Изложбата "Строителни войски" може да бъде разгледана в галерия "Синтезис" до 15 февруари 2025 година.

Събитието е част от програмата на Фестивала за европейска солидарност, чиято тема тази година е "Стени" и се организира от Културния център на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и сдружение "Център за четене и култура". Изложбата се представя с подкрепата на "Фотосинтезис".


Съпътстваща програма:

• 12 декември, 18.30 ч. Благодатни четвъртъци с Гаро Кешишян, гости: Рафаело Казаков и Георги Лозанов

• 14 януари, 17.00 – 20.00 ч. Библиотека "Фотосинтезис" - Фокус: Хуманистична фотография

• 28 януари, 18.30 ч. Гаро Кешишян в колекцията на Рафаело Казаков

• 4 февруари, 17.00 – 20.00 ч. "Библиотека Фотосинтезис" - Фотокниги избрани от Гаро Кешишян, в присъствието на автора

Снимки: Гаро Кешишян
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10

"Условни пространства" – Пламен Кирилов с изложба в Пловдив

Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..

обновено на 01.04.25 в 09:53
Теодора Церовска с Ивайло Стоименов и Ася Мирчева

"София изглежда толкова добре" с Ася Мирчева и Ивайло Стоименов

Свикнали сме да приемаме ежедневието си в Софийския град като сиво и неволно да подбираме сиви тоалети за деня си. Има обаче едни хора, които не робуват на рутината и искат да блеснат с цвят, с креативност, с провокация. Именно за тези хора Ася Мирчева и Ивайло Стоименов създават своят профил "Sofia looks so good –София изглежда толкова добре"...

публикувано на 01.04.25 в 09:39
Мартин Джачков

"Сън преди вечност", или още едно огледало на човешката душа

"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков отново рисува с хартия, за да създаде колажи, които да разкрият личните му пътувания в полето на духа, съня и безвремието. "Тази интимност, която създавам с това да разкажа сънищата си и да дам моите..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39