На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.
Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова, първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за дейността и администрацията, представлявала е Република България в Съвета за сигурност на НАТО и ЕС от 2002 до 2012 г., окръжен и районен съдия (Варна), адвокат.
"Разрешение за достъп до класифицирана информация се издава на всички служители или работещи по трудови правоотношения, на които се налага да имат достъп до класифицирана информация. Най-общо, това са служители на службите за сигурност и службите за обществен ред – служба Военно разузнаване, ДА "Разузнаване", ДАНС, ДА "Технически операции", МВР, МВнР, много други органи и служби, чиято работа предполага достъп до класифицирана информация. Ива такива служители и звена и в други ведомства и органи на местно самоуправление. Този процес на проучване на лицата обхваща десетки хиляди българи.
Член 39 от Закона за защита на класифицираната информация изброява изчерпателно един кръг от лица, сред които са всички народни представители, всички министри и зам.-министри, всички съдии, прокурори, следователи, членовете на ВСС, на Инспектората, вкл. и адвокатите, които се явяват като защитници на лицата в наказателния или в административния процес. Те не подлежат на проверка.
Какви документи трябва да попълва лицето за проучване, облекчена ли е вече процедурата и колко трае; От какъв характер са въпросите; На какви условия трябва да отговарят лицата, които подлежат на проучване; В какви случаи може да се получи отказ до достъп до класифицирана информация; Защо се отнема разрешение за достъп до класифицирана информация; Как се обжалва отнемането; Как се съхраняват административните преписки, които съдържат класифицирана информация; Интересни аспекти от дейността на Държавната комисия за сигурността на информацията – споразумения с други държави – чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – личен архив
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg