Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отличиха победителите в тазгодишния конкурс "Светове и цветове"

| обновено на 17.12.24 в 10:11

Сдружението на испаноговорещите журналисти в България (СИЖБ) отличи победителите в тазгодишния конкурс "Светове и цветове" на церемония в столичния "Дерида денс център". 

Конкурсът, чието дванадесето издание се проведе тази година, се организира от СИЖБ в памет на журналистите и испанисти Светлана Плашокова-Митева и Самуел Франсес, починали през 2012 г. 

Присъждат се три журналистически награди: "Светлана Плашокова" – за кореспонденция от и за испаноезичния свят; "Самуел Франсес" – за професионална и гражданска етика; "Светове и цветове" – за екология, култура и традиции, които са разделени в три категории за печатни и онлайн медии, за радио и за телевизия.

Отличените в конкурса "Светове и цветове" за 2024 г. са определени от жури в състав: Георги Митов, председател на УС на СИЖБ, Мария Пачкова, зам.-председател на УС на СИЖБ, Владимир Дворецки, член на УС на СИЖБ, Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ, Веселин Симов, прокурист на компанията "Рока-България".

В ефира на "Нашият ден" Георги Митов, председател на УС на СИЖБ, поясни целите на конкурса:

"Целта на целия конкурс е да се установят малко по-тесни взаимоотношения и начини, чрез които да опознаем испаноезичния свят в България". 

С наградата „Светлана Плашокова“ в категория „Печатни и онлайн медии“ бе отличена журналистката и писателка Милена Димитрова, председател на Обществения съвет на БНР, за книгата ѝ „Десет велики българолюбци“. Призът ѝ е по-специално за главата в тази книга, посветена на испанския военен кореспондент и художник Хосе Луис Пелисер, отразявал донеслата освобождението на България Руско-турска война през 1877-1878 г.

Носителката на „Светлана Плашокова“ в категория „Радио“ ежурналистката от програма „Хоризонт“ на БНР Савина Спасова. Тя е отличена от СИЖБ за интервюто й с испанския проф. Игнасио Санчес Куенка.

Призът „Светлана Плашокова в категория „Телевизия“ получижурналистката от бТВ Владислава Тричкова за поредица от нейни репортажи от Испания.

Наградата „Самуел Франсес“ в категория „Телевизия“ взе журналистът от БНТ Петър Георгиев за излъчения в рубриката „В кадър“ на предаването „Панорама“ филм „Децата на Дунав”, посветен на уругвайски футболен клуб „Данубио“ („Дунав“).

„Самуел Франсес“ в категория „Печатни и онлайн медии“ бе присъденана литератора и изследовател Константин Хаджиев за изследователската му работа за живота и делото на първия български испанист Борис Шивачев, живял в Аржентина и Чили.

Алена Маркова от Радио България на БНР получи награда „Самуел Франсес“ в категория „Радио“.  Тя е отличена за интервюто с председателя на Кубинската академия на науките д-р Луис Веласкес Перес, гостувал наскоро у нас за отбелязването на 155-годишнината на БАН.

Призът „Светове и цветове“ в категория „Радио“ беше даден на журналистката от Радио София на БНР Гергана Пейкова за интервю с гостувалия у нас испански художник Гийем Фонт. 

Чуйте в разговора кои са другите наградени участници.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04

На лъжата краката са къси

Изложбата "Fake for/or Real – Истина или лъжа. Историята на подправянията и фалшификациите" е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на..

публикувано на 17.12.24 в 09:00
Даян Шаер, Калина Станева и Стоян Щерионов

Даян Шаер и Стоян Щерионов – гости в "Моето семейство"

Когато се срещат на организирана екскурзия "само за непознати", ТЯ си мисли, че е попаднала на най-скучния човек на света. ТОЙ пък явно е загубил ума и дума от нейната красота и енергичност, но съдбата му дава втори шанс да общува с нея и то в не особено романтичното и ограничено пространство на един автобус. От тогава те са неразделни, съюзът им..

публикувано на 17.12.24 в 08:05

Рая Баева и Елена Веселинова – събрани да пътуват

Елена Веселинова е студент по медицина в СУ "Св. Климент Охридски", а Рая Баева – студент по фармация.   Специализация в Тунис – пустиня, оазиси, бедуини и камили. В Италия – "студентска" Болоня и "аристократична" Флоренция. История на фармацията – между Гален и Баба Яга. Спонтанно и интересно посещение в Будапеща – на бяло вино и газирана вода...

публикувано на 16.12.24 в 11:46