Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцеслава Кожухарова:

Екологичната справедливост включва социалната и икономическа справедливост

15 май – Световен ден на климата

Снимка: За Земята

В Световния ден на климата търсим природосъобразното потребление като спасение за една застрашена планета. Гост в "Нашият ден" е Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" на екологичното сдружение "За Земята".

Климатът е ценен ресурс за бъдещето на човечеството, заявява Кожухарова. По думите на госта темите, свързани с енергетиката и замърсяването, не бива да бъдат далечни на потребителите. Връзката между енергийния сектор и климатичните промени, овладяването на отпадъците, чистотата на въздуха – всичко това, според Кожухарова, е пряко свързано с качеството ни на живот.

По отношение на ситуацията в село Бели бряг, Кожухарова казва: "Нашата история в Бели бряг започва малко преди 10 години. Едно от нещата, които "За Земята" прави, е да разпределя публични средства и да наблюдава публичните банки – Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за развитие. Европейската банка за развитие отдаде заем на "Мини Марица – изток" и заемът беше обвързан с изселване на с. Бели бряг – ситуацията е много тъжна. Няма какво да се направи, за да се спре изселването. Вече я няма необходимата инфраструктура за нормален начин на живот – магазин, здравни услуги, път."

Това, което може да се изисква на този етап, по думите на Кожухарова, е изселените хора да получат справедливи обезщетения. За съжаление в оценката на имуществото в момента се включва само къщата, без прилежащия имот, като цената се сваля допълнително поради овехтяване, обръща внимание гостът. Кожухарова заявява: "Екологическата справедливост включва социалната и икономическа справедливост."

В община Божурище ще бъде проведен референдум за това устройствените планове и разрешения, касаещи територии за добив на полезни изкопаеми и земни богатства, попадащи изцяло или частично в площта от територията на общината, да бъдат съгласувани с местните жители. Кожухарова е на мнение, че прозрачността и общественото участие в подобни процеси са задължителни. Пример в тази посока е референдумът, проведен в Генерал Тошево преди години. Тогава местното население гласува изцяло против добива на шистов газ в Добруджа.

Кожухарова призовава всички, които ежедневно полагат усилия за по-екологичен начин на живот, да изискват такива решения и от политическите представители, за които гласуват. "Индивидуалните действия трябва да бъдат съчетани със системна промяна", казва гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26