Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венцеслава Кожухарова:

Екологичната справедливост включва социалната и икономическа справедливост

15 май – Световен ден на климата

Снимка: За Земята

В Световния ден на климата търсим природосъобразното потребление като спасение за една застрашена планета. Гост в "Нашият ден" е Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" на екологичното сдружение "За Земята".

Климатът е ценен ресурс за бъдещето на човечеството, заявява Кожухарова. По думите на госта темите, свързани с енергетиката и замърсяването, не бива да бъдат далечни на потребителите. Връзката между енергийния сектор и климатичните промени, овладяването на отпадъците, чистотата на въздуха – всичко това, според Кожухарова, е пряко свързано с качеството ни на живот.

По отношение на ситуацията в село Бели бряг, Кожухарова казва: "Нашата история в Бели бряг започва малко преди 10 години. Едно от нещата, които "За Земята" прави, е да разпределя публични средства и да наблюдава публичните банки – Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за развитие. Европейската банка за развитие отдаде заем на "Мини Марица – изток" и заемът беше обвързан с изселване на с. Бели бряг – ситуацията е много тъжна. Няма какво да се направи, за да се спре изселването. Вече я няма необходимата инфраструктура за нормален начин на живот – магазин, здравни услуги, път."

Това, което може да се изисква на този етап, по думите на Кожухарова, е изселените хора да получат справедливи обезщетения. За съжаление в оценката на имуществото в момента се включва само къщата, без прилежащия имот, като цената се сваля допълнително поради овехтяване, обръща внимание гостът. Кожухарова заявява: "Екологическата справедливост включва социалната и икономическа справедливост."

В община Божурище ще бъде проведен референдум за това устройствените планове и разрешения, касаещи територии за добив на полезни изкопаеми и земни богатства, попадащи изцяло или частично в площта от територията на общината, да бъдат съгласувани с местните жители. Кожухарова е на мнение, че прозрачността и общественото участие в подобни процеси са задължителни. Пример в тази посока е референдумът, проведен в Генерал Тошево преди години. Тогава местното население гласува изцяло против добива на шистов газ в Добруджа.

Кожухарова призовава всички, които ежедневно полагат усилия за по-екологичен начин на живот, да изискват такива решения и от политическите представители, за които гласуват. "Индивидуалните действия трябва да бъдат съчетани със системна промяна", казва гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08

1007 мъртви птици: цената на новогодишните фойерверки

В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..

публикувано на 07.01.25 в 09:57
Ана-Мария Кръстева и Камелия Славчева (вдясно)

Връзката между религията и психичното здраве и психопатологията

Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..

публикувано на 07.01.25 в 08:10