Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

| обновено на 27.12.24 в 10:51

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна".

Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония, доверие и подкрепа. Това не е просто кооперация – това е малко общество, където хората се чувстват като част от едно голямо семейство.

Семействата от 38-те апартамента са изградили трайни връзки, които се простират отвъд обичайното съседско общуване. Те споделят всекидневието, отглеждат заедно децата си, празнуват заедно и дори прекарват летните си ваканции като група. Нели и Ралица, две от жителките на блока, разказаха повече за този необикновен начин на живот:

"Споделяме радости и тревоги, но повече са щастливите моменти – игрите на децата, празниците, летата, които прекарваме заедно. За 15 години не съм забелязала никакво сдърпване – спорим единствено дали да ядем диня или пъпеш през лятото пред блока", споделя Нели.


Едно от най-забележителните неща в този жилищен блок е тяхното желание да отбелязват празниците заедно. Още с влизането във входа се усеща празничната атмосфера – голяма елха, украса по етажите и специална пощенска кутия за писмата до Дядо Коледа. Радостта в очите на децата, когато получават подаръците си, е неописуема.

"За втора поредна година всички ще празнуваме Нова година заедно. За тези, които не са с нас, правим видеовръзка, защото е важно да бъдем близо един до друг," разказва Ралица.


Общността не се ограничава само до празниците. Съседите организират групови пътувания и приключения. Те са изкачвали Черни връх заедно, били са на море в Гърция, а тази година са избрали българското Черноморие. Децата също създават приятелства, които укрепват през времето, прекарано заедно.

"Не си омръзваме", шеговито добавя Нели. "Дори когато се разделим, си липсваме и винаги поддържаме връзка."

Слушайте! 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40