Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се твори в изкуствата?
Равносметка за дейността на Министерството на културата през 2024 в "Артефир" прави зам.-министърът на културата Илко Ганев.
Ганев е от хората, които вярват, че една от основните функции на културата е възпитателна: "Културата би следвало не само да възпитава, а да "достъпва" до повече хора и места. Достъпът е едно от основните условия, за които следва да се работи, спрямо даденостите, особеностите, бюджетите, екипите, с които всички структури в сферата работят", казва зам.-министърът.
На фокус в дейността на Министерството през 2024 година са били националните училища по изкуства – 23 на брой, част от които приемат деца още в предучилищна възраст.
Интересът към изкуствата, по думите на Ганев, е добре да бъде провокиран у децата по естествен начин чрез сценичните изяви и това, което се показва в културните институти и пространства в страната.
"Най-голямата отговорност в културния сектор е да влагаш сърцето и душата си в тази неравностойна битка", заявява гостът.
Сценичните изкуства – театри, музикални и сценични институти, опери, балети, които функционират под шапката на Министерството на културата, получават най-голям дял от бюджетните средства, но и връщат най-много пари в държавния бюджет, пояснява Ганев.
"Инвестицията в сценичните изкуства даде своя резултат", обобщава зам.-министърът.
Министерството е насочило средства и усилия за обновяване и техническо оборудване на народните читалища и библиотеки в България. Заедно с библиотеките е проведена целева програма за повишаване на медийната грамотност, изтъква Ганев.
Нови политики са проведени и в полза на нематериалното културно наследство.
Имало е забавяне в процедурите, трудности в нормативния ред, недоволство сред творците, но НФК е финансирал около 900 проекта за 18 млн. лв., подчертава зам.-министърът.
Ганев съобщава, че в края на януари 2025 година ще бъде изготвен анализ доколко инвестираните средства по различни програми са достигнали до публиките като резултат от проведените политики.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Една изложба с творби на Дечко Узунов, свързана с творческото наследство на големите български художници, се откри в галерия "Дечко Узунов" и продължава до 15 юни. Експозицията "Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести" им а за цел да популяризира творческото наследство на големия български творец и е част от програма..
"Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн" е ново изследване на Нели Митева, преподавател и дизайнер, създател на платформата "Иван Асен" 22. "Книгата представя 30 от актуалните и активно работещи в момента дизайнери, които са създатели на свои индивидуални марки и лейбъли. – казва Нели Митева- Обособиха се и подтеми..
Премиерата на новата стихосбирка на поета, преводач и публицист Владимир Левчев "География на съня" събира почитателите на поетичното му перо в залата на галерия U P.A.R.K в Пловдив. Представянето се организира от издателство "7 ЛЪЧА" и галерията. Стихосбирката "География на съня" събира поетичните творби на Левчев, в които неизменно присъства..
В епизод 578 "Трамвай по желание" представя на своята публика едно от обещаващите млади лица на българската кинематография Радо Петров. Радослав Петров завършва НАТФИЗ. Той е сценарист на български и международни телевизионни сериали и късометражни филми. През 2021 Радо публикува заедно със своя партньор – известната тик-ток звезда Мими Шишкова..
На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg