В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза.
В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата година. Подобна традиция съществува и при нашите южни съседи в Гърция, където на трапезата се поставя Василопита.
Василопита е десерт, който напомня кекс и се отличава с наситено жълтия си цвят, дължащ се на богатото съдържание на яйца и портокалов сок. В тестото традиционно се поставя монета, която носи късмет на онзи, който я открие. Василопита може да бъде приготвена в различни варианти – със сушени плодове, ядки или подправки, което я прави подходяща за разнообразни вкусове.
Исторически този десерт е донесен в Гърция от Мала Азия. На някои места в Гърция Василопита все още се приготвя като обреден хляб. Десертът носи името на свети Василий Велики, когото православният свят чества на 1 януари.
Свети Василий Велики, известен още като Василий Кападокийски, е изтъкнат архиепископ на Кесария Кападокийска през IV век. Той е един от най-видните християнски богослови и писатели, а заедно с Григорий Богослов и Йоан Златоуст е признат за един от тримата велики светители на православието. На 1 януари Българската православна църква също почита този светец с тържествени богослужения.
След полунощ, когато новата година настъпи, в България освен да си пожелаем "Честита Нова година", поздравяваме и именниците – Васил, Василка, Весела и всички с производни имена. Сходно на традицията с новогодишната баница, Василопита също се разрязва тържествено след полунощ в присъствието на цялото семейство. Човекът, на когото се падне монетата, е смятан за големия късметлия за предстоящата година.
Слушайте!
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg