В последния си за годината епизод 572 "Трамвай по желание" отправя научно-романтичен поглед към космическия театър.
По създала се вече традиция гост в закриващия за 2025 г. спектакъл е астрономът доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски". Популярният астроном дълги години използва сценични средства за популяризация на науката - от годините, когато като млад учен участваше активно в състезанията "Лаборатория за слава", известни и с телевизионния си проект "Красива наука".
Трябва да напомним, че доц. Божилов е автор на редица лектории, студии, и книги, в които на популярен, дори приказен език разказва най-дългата и увлекателна приказка – историята на всичко. Ярък пример в това отношение е научнопопулярното му повествование "Непознатата вселена: в търсене на отговори на най-големите космически загадки" - вълнуващо пътешествие, което започва от Големия взрив и стига до границите на познатата Вселена.
"Дългият път към звездите" – този сценичен формат пък свързва театърът и астрономията - научно-популярен космически спектакъл, който ни въвежда в последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Една звездна комедия, която разказва по интерактивен, забавен и хумористичен начин факти от науката за космоса и поставя важни въпроси за бъдещето на човечеството. Сигурно не се съмнявате, че в основата на този проект отново стои неизменният Влади Божилов – човекът, който пренася на родна почва мисионерското дело на гигантски за науката фигури като Карл Сейгън и Нийл Деграс Тайсън.
В аванс можем да анонсираме, че през април 2025 г. Влади и съмишлениците му ще направят премиера на най-новия си научно-театрален спектакъл от международната програма "Моля, попитай", който предпремиерно ще бъде представен в "Трамвай по желание".
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg