Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На здравния фронт – нищо ново!

Д-р Стефан Константинов
Снимка: Кирил Чобанов

Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и гинекология. Именно от тази медицинска територия започна нашият разговор.

Поставихме акценти върху новостите в специалностите АГ и онкология, анализирахме различни диагнози, подходите за лечение, както и финансирането на Центъра за асистирана репродукция, респективно и на хората с репродуктивни проблеми. "В нашата специалност има много рискови диагнози, много болести, които биват откривани твърде късно, а това почти винаги означава фатален край" – подчерта д-р Константинов. И продължи: "Всъщност, може би най-отпред в тази черна статистика поставяме рака на маточната шийка. А причините за това заболяване са извести: HPV, или т.нар. човешки папилома вирус. Има ваксини, няма интерес към тях, има профилактични програми, но не достатъчно" – подчерта той.

Вторият сюжет бе посветен на родителската "закваска" да бъдеш лекар и да се учиш от примера в семейството. Майката – д-р Кертикова-Константинова работи, като белодробен лекар, в продължение на четири десетилетия. Именно от нея нашият гост черпи вдъхновение да продължи семейната традиция. Помни уникалните ѝ за времето изследвания, т.нар. бронхоскопии – без гъвкава тръба, без камери и монитори. Без да бъде университетски преподавател, майка му е оставила знанията си на много последователи.

Бащата на д-р Стефан Константинов е бил АГ специалист, той е наследил неговата специалност, но за жалост още по време на следването го губи като подкрепа и опора.

Не бихме казали, че екип "За здравето" е в "стихията си" по време на коментари и анализи с лек политически привкус. Но понякога се налага и такава стилистика. В духа на отминаващата година и поуките от нея, поговорихме с д-р Константинов за неустойчивата тенденция всеки министър да "измисля света" с усещането, че всичко започва от него. Особено при служебни правителства, които с безкрайните си кадрови промени просто дестабилизират тази чувствителна система.

Не остана време да отговорим в ефир на един важен въпрос: защо има толкова много политика в здравеопазването? Краткият отговор е: колкото повече пари се "наливат" в здравеопазването, толкова повече политика ще има! Но анализи и коментари по темата - в следващи издания "За здравето".

Предстои ни цяла една календарна година, през която ви желаем здраве, мир, любов и добрини – "за" и "от" хората около вас. От лекарите – също! Разчитаме и на вашата подкрепа за онова, което правим с удоволствие, респект и любов вече 17 години...

За много години – да си пожелаем безброй срещи във всяка една следваща събота!


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35