Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Презентацията "Анатомията на изкуственото същество" – днес от 19 ч. в City Stage

Снимка: Рацио

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството.

Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с Красимир Костов часове преди необичайната презентация "Анатомията на изкуственото същество".

Събитието, организирано от платформата за наука "Рацио", ще се проведе днес (14 януари) от 19 ч. в клуб City Stage.

Коцев е специалист по киберсигурност, част от класацията на 100-те най-влиятелни IT специалисти в България за 2023 година и отличен с наградата "30 под 30" на "Форбс" за създаването на платформата "Кикимора". Той ще бъде един от представящите презентацията "Анатомията на изкуственото същество", посветена на изчезващата граница между човешкия вид и съвременните езикови модели и техните синтетични признаци на живот.

По думите на Коцев идеята на събитието е да даде перспектива за посоката на развитие на този тип технологии, като за целта в реално време ще бъде създадено изкуствено същество, чиито характеристики ще бъдат разгледани заедно с аудиторията.

Според Коцев рискът от изкуствения интелект не е това, че ще ни изтребят киборги. Рисковете са много по-човечни и се изразяват в невъзможността на много хора да се адаптират към новите технологии.

"Както системите се ъпдейтват редовно, така  и човешкият вид трябва да ъпдейтва своя софтуер", казва Коцев, според когото най-голяма заплаха днес е отнася до киберсигурността. Хората трудно различават фалшивото (дийпфейк) от реалността.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20

Предпочитанието към лични имена на български владетели е тенденция

В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..

публикувано на 12.01.25 в 13:05

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10