Eмисия новини

Литературата. Начин на употреба

всяка събота
от 13.00 до 14.00 часа

Публикации

Литературата през 2024 година

Каква беше литературната през изминалата 2024 година? С кои събития ще я запомнят поетите, писатели и преводачи Ангел Игов, Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Йордан Радичков - внук и Неда Узунколева. С какво се различават..

публикувано на 30.12.24 в 16:05
Надежда Москожска

За четенето по празници

Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници.   Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за..

публикувано на 23.12.24 в 12:10
Международен панаир на книгата - Франкфурт

Между Софийския международен литературен фестивал и Коледния панаир на книгата

Какво да очакваме от тазгодишния Софийски международен литературен фестивал и Коледния панаир на книгата?  Повече за програмата за широката публика и професионалистите в книгоиздаването, както и за Фестивала "Наука, изкуство, култура", който също..

публикувано на 09.12.24 в 12:00
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Паулина Мичева (вдясно) и Надежда Московска

Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева

За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят.  Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват..

публикувано на 18.11.24 в 11:50

Проектът "Sci-Fi Фолклор"

"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото и на бъдещето. Фолклорът не е фиксиран, застинал в темпоралните си рамки. Той служи в един..

публикувано на 11.11.24 в 14:37
 Гьоте и Екерман

Литературните анкети – живи и днес

Литературната анкета у нас – с известните ѝ образци на Иван Шишманов с Иван Вазов и Михаил Арнаудов с Пейо Яворов – е важно познавателно пособие за литературни историци и любопитни читатели. По-късно излизат ред анкети с водещи български писатели –..

публикувано на 04.12.23 в 12:58
Тед Чанг

Към човешкото (през отвъдчовешкото)

Тед Чанг е един от най-интересните и, бих казала, умни фантасти. Светът на текстовете му е по борхесовски фантастичен, изпълнен с почуда и състрадателност към захвърлените в света същества, не задължително и не непременно човеци. Текстовете в..

публикувано на 12.10.23 в 17:05

Сънищата на Лъвкрафт

В света, в който рано или късно ставаме мъдри и нещастни, има място и за сънищата на култовия Хауърд Лъвкрафт. Пристъпваме в неговия свят несигурни, не с обещанието всичко да ни се изясни, а със заявката да става все по-странно и по-странно.  Новото..

публикувано на 11.10.23 в 11:50