Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как петокласници учат експериментална физика

| обновено на 21.01.25 в 15:26
Никола Каравасилев
Снимка: БНР

Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво, Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени.

"Нашият учебен център започва дейността си в началото на месец февруари, от втория учебен срок за тази година", споделя Каравасилев. Вече са записани около 40 ученици, които ще посещават школите. Част от работата на центъра е насочена към подготовката на национални отбори за международни състезания, особено такива, които изискват експериментална работа. Това е ключова област, която често е предизвикателство за българските ученици.

Според Каравасилев интересът към школите по експериментална физика е впечатляващ. "Една от школите, предназначена за ученици от пети и шести клас, вече е напълно запълнена. От няколко дни там няма свободни места", споделя той. Причината за този успех се крие в уникалния формат на школите. "На практика, школи по експериментална физика почти не се провеждат в България, особено за по-малки ученици. Тази липса обяснява големия интерес, а децата са изключително любопитни да правят наука с ръцете си."

Каравасилев споделя с гордост за успехите на своите ученици: "Голяма част от моите първи възпитаници ме надминаха като академично развитие. Някои от тях вече имат докторска степен." Той дори с усмивка отбелязва, че вече има свои "академични внуци" – ученици, които обучават свои собствени ученици.

Школите по експериментална физика не са само място за изучаване на сложни теории – те предоставят на децата възможността да изследват, експериментират и откриват света около себе си. "Децата са изключително любопитни и обичат да учат чрез практически опит", казва Каравасилев. Именно тази комбинация от теория и практика прави школите толкова успешни и търсени.

С примера на Никола Каравасилев и неговия екип, младите ученици получават не само знания, но и вдъхновение да следват мечтите си в науката.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55
Хелиана Стоичкова и Емил Янев

Слънцето ще продължи да изгрява

В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..

публикувано на 21.02.25 в 17:05

Тетралогията на Талев

Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..

публикувано на 21.02.25 в 15:45