Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" – 2 февруари в Дом на киното

За търсенето на човека в полето на хуманността

Петя Андасарова: Нагласи се борят с лични истории

Люба Константинова и Петя Андасарова
Снимка: БНР

За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек", създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова, един от организаторите.

Андасарова е част от екипа студенти от специалност "Етнология и културна антропология" в Историческия факултет на СУ, реализирали изложбата с фотографии и истории на деца бежанци от Сирия.

По креативната страна на проекта Андасарова работи заедно със своята колежка Вивиан Крайславова, тъй като и двете съчетават академичните си интереси със занимания в сферата на изкуствата.

Изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" напуска пределите на Софийския университет, за да се пренесе в Дома на киното, където официално ще бъде представена на 2 февруари. Зад серията фотографии стоят личните истории на деца, настанени в РПЦ – София, кв. "Овча купел".

"Въпреки че темата е много сериозна и изключително популярна, тя все още е табу. Постарахме се да представим нещо, за което не се говори достатъчно в публичното и академично пространство", казва Андасарова.

Страхът, стереотипите, нереалистичните представи все още са водещи в обществените нагласи, като неадекватните политики в сферата допринасят за проблема, по думите на Андасарова, която споделя, че е трудно да говори по темата без емоция.

"Истината е много човешка, емоционална и на първо място лична. Тя е обоснована с живота на едни деца, които нямат детството, което другите деца имат", казва Андасарова.

Децата бежанци остават без семейство, позната среда, домашен уют – с тази тяхна съдба студентите са се запознали пряко.

"Обърнахме се към хуманната страна на този проблем. Става дума за едни обикновени деца, които не са заслужили страха и омразата, които се разпространяват с много голяма мощ", казва още Андасарова, която вярва, че нагласи се борят с лични истории.

Към всеки обект в изложбата има QR код, който препраща към разширен видеоразказ.

"Тази непряка история, която се чете в лицето на всяко дете, е за трудния път, напускането на дома и семейството", допълва Андасарова.  

Към момента студентката прави докторантура, свързана с поведението и ролите на човека в социалните мрежи.

"В социалните мрежи се случва облъчване. Това е място, в което крайните мнения са водещи и поставят под риск информацията, на която се натъкваме в тях", обяснява Андасарова.

"Някои теми все повече и повече, включително тази за бежанците, стават табу, защото са трудни и удобни, а не защото са нещо, което не може да бъде преборено като хуманитарна криза", смята Андасарова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45