Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

| обновено на 22.01.25 в 11:39
Снимка: Уикипедия

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието.

На 22 януари 1905 година в Санкт Петербург, столицата на тогавашната царска Русия, избухва масова стачка, която води до трагичния инцидент, известен като "Кървавата неделя". Този ден остава в историята като брутално смазване на протестите от страна на властта, довело до стотици жертви. Протестиращите издигат искания за по-добри условия на труд, които стават символ на стремежа за човешки права и социална справедливост.

По думите на Станчев работниците по онова време са се трудили в ужасяващи условия, при мизерни заплати и липса на каквато и да е защита. Те са били третирани като крепостни, без право на глас и възможност за промяна.

Въпреки жестокостта на потушаването, "Кървавата неделя" става отправна точка за първата руска революция. Тя довежда до създаването на конституция и установяването на конституционна монархия – стъпка към модернизацията на руската държава.

На същата дата, 22 януари, но през 1919 г., Украйна отбелязва Съединението – акт на формално обединяване между две украински държави: Украинската народна република и Западноукраинската народна република. Според Станчев този момент представлява усилие за изграждане на независима украинска държава в условията на разпад на царска Русия.

"Както тогава, така и днес украинската нация продължава да се бори за своята независимост, за своето съединение и свобода," подчертава историкът. Съединението през 1919 г. е пример за стремежа на народа към национална идентичност и суверенитет.

Слушайте! 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30