С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации", която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and Innovations се предлага съвместно от Физическия факултет и от Стопанския факултет на Алма Матер, а крайният срок за записване в нея е 31 януари.
Доц. Петков разказва за сложния и дълъг процес на акредитация от Международната академия по мениджмънт (INMA) на МААЕ. В рамките на пет години Софийският университет е изготвил учебен план, съобразен с определени изисквания, и е посрещнал две акредитационни комисии, които са оценили ресурсите на университета и възможностите за реализация на бъдещите магистри по програмата.
Учебният план включва обучение, както в научно, така и в стопанско и икономическо направление. Всеки студент трябва да бъде запознат с управлението на ядрен реактор – изграждане, процес на експлоатация, ядрена безопасност, извеждане от експлоатация, управление на радиоактивни отпадъци. Тази част от програмата е организирана от Физическия факултет, пояснява доц. Петков.
Стопанският факултет предоставя курсовете по законодателство в областта, управленчески опит, съвременни комуникационни средства, управляване на икономическата и стопанска част на ядрената енергетика.
Доц. Петков изтъква, че първите два семестъра вече за проведени с положителни резултати. Формата на обучение е задочна и платена, затова СУ се е обърнал към водещи индустриални партньори за съдействие за отпускането на стипендии за магистрите, както и за организиране на стажове. Засега писма са изпратени до Български енергиен холдинг и до АЕЦ "Козлодуй", допълва доцентът.
По думите на госта има търсене на специалисти в областта, защото ядрената енергия е изправена пред нови предизвикателства. На теория проблемът за безопасността е решен, но предстоят много дейности по въвеждането на най-новите средства за обезопасяването на ядрения отпадък.
Според доц. Петков подходът към науките трябва да стане по-интердисциплинарен, защото това е изискването на технологичното и научно развитие днес.
Повече за двугодишната магистърска програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" чуйте в звуковия файл:
Ще се постараем да ви направим съпричастни с духовния празник на нашите сънародници в Лондон от отминалия уикенд. На 22 февруари, вечерта българският патриарх Даниил бе посрещнат с камбанен звън, за да отслужи първата вечерня в храма, посветен на всебългарския светец Йоан Рилски Чудотворец в столицата на Великобритания, а на следващия ден бе..
Галина Мирчева отглежда овце от породата асаф в плевенското село Петърница и обича работата си. От пръв поглед е видно, че фермата е ръководена от човек, когото го е грижа за животните, за хората и за папагалите. Защото преди да видите овцете в оборите или на полето, ще се срещнете с любимите папагали на Галина. Фермата ѝ е част от млечен..
На връх 1-ви март – деня на мартениците и самодейците, водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист и настоящ фейлетонист, задълбочено, професионално и аналитично коментират събитията в Германия след изборите, както и скандалната среща между президентите Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет. "Реалити шоу" или "другарски съд"..
Изборите в Германия приключиха и те имат своите добри и лоши страни. Със сигурност от тук нататък това, което ще се случва в Германия, от която се очаква да заеме ролята на новия лидер на Европа, ще има огромно значение не само за германците, но и за бъдещето на Стария континент. Силно и решително правителство, но и сериозен поглед към "Алтернатива за..
Двудневна културна програма, посветена на народните обичаи – Кукеров ден и Сирни заговезни, организират в Поморие в първите дни на март. "От няколко години тези празници се отбелязват в Поморие. Тази година нашето читалище "НЧ "Възраждане-Доброван 2013 г" обединихме усилия с кукерската група от с. Горица, за да участваме в празника. Името..
Изборите в Германия приключиха и те имат своите добри и лоши страни. Със сигурност от тук нататък това, което ще се случва в Германия, от която се очаква..
Двудневна културна програма, посветена на народните обичаи – Кукеров ден и Сирни заговезни, организират в Поморие в първите дни на март. "От..
В старата господарска къща на остров Мавриций, чието име се превежда като Еврика, душата на любителя на антики крещи "Еврика" във всяка стая. В Eureka, La..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg