Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет, насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в Софийския университет и посещение на спектакъл в Народния театър “Иван Вазов”.
Студентите слависти в университета в Гент вече могат да общуват на български език, проявяват интерес и към културния ни живот, стана ясно от разговора ни.
Д-р Миглена Дикова-Миланова им е организирала виртуално пътуване из България преди време, но ето, че сега наистина са в София, ще посетят и Пловдив.
Миланова показва на възпитаниците си снимки от България – природни пейзажи, забележителности, кадри от културни събития и традиции. Интересът към страната ни е голям – задават се въпроси за живота, за хората и дори за политиката в България, казва тя.
Образователната инициатива на Университета в Гент продължава с още проекти, насочени към сближаване на културите и разпространение на знания в средните училища. Белгийските ученици и студентите по славистика в Гент вече са част от културните посланици на България в своето ежедневие, подчерта преподавателката.
Миглена Дикова-Миланова от години преподава български език и култура в Университета в Гент, Белгия. Тя е родена във Варна. Завършва висшето си образование по българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". През 2008 г. защитава докторат по философия в Католическия университет в Льовен, Белгия. Интересите ѝ са в областта на теорията и историята на литературата, сравнителното литературознание и естетиката. Публикувала е статии върху проблеми, свързани с естетиката, както и с българската и руската литература – на български, английски и нидерландски. Автор е на стихосбирките "Будна вода" (1992) и "4four2twoна"(2021). Предстои издаването на третата ѝ поетична книга и на първия ѝ роман.
Чуйте разговора в "Артефир" на Димитрина Кюркчиева с д-р Миглена Дикова-Миланова и студентите ѝ по славистика от университета в Гент.
Снимка – БНР
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя" . Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg