Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Той, тя или то...?

Акад. Владимир Овчаров
Снимка: Кирчо Чобанов

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве.

Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме върху анатомичните промени, които настъпват при смяната на пола, отговорихме на въпросите защо се раждат деца-хермафродити и какви са обществените нагласи към различните?

Акад. Овчаров е анатом по специалност, бивш ректор на Медицинския университет в София и изявен учен, дълги години посветил на различията в мозъка и междинните състояния при двата пола. Например, в поведението, зависимо от пола, той открива разлики в детските игри, в когнитивните способности, пространствената ориентация, точността на уцелването и математическите способности. "Различия, формирани от праисторически времена" – твърди ученият.

"Мъжете са били ловци, което изисква дълги преходи, добра пространствена ориентация, бързи животоспасяващи реакции и добър мерник. Жените са оставали в местата за живеене, грижили са се за децата и възрастните, общували са и са добили добри речови умения" – подчерта акад. Вл. Овчаров. И обобщи: "Несъмнено това е довело до полово специфични различия и свързвания между нервните клетки и формирането на различни невронални вериги и мрежи."

Дискусията в поредното издание "За здравето" акцентира основно върху физиологичните и анатомични промени, свързани с пола и неговата промяна, но отделихме време и за психиката и специфичните емоционални прояви. С коментар в разговора се включи и психиатърът д-р Фани Цуракова. Тя подчерта, че тези проблеми дълги години са били неглижирани, оставали някак си встрани от вниманието на психиатрите. "Литературата и киното засилиха интереса към тези проблеми и отключиха диалога по темата. Пример – книгата и филма "Полет над кукувиче гнездо", обобщи д-р Цуракова.

Цялата съботна среща в ефира на програма "Христо Ботев" премина в дух на толерантност към различията и различните и с финалния съвет на нашите гости: бъдете такива, каквито ви е създал Господ, но помнете, че винаги имате право и на друг избор!


Следващото издание "За здравето" отново ще изведе на "гребена на вълната" значими теми в дерматологията: зимни алергии, въздействие на мръсния въздух върху кожата, татуировки, ботокс?! Гост – доцент Жана Казанджиева, завеждащ клиника в Александровска болница.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Траян Траянов

Равен достъп до качествено образование: Може ли училището да прекъсне цикъла на бедността?

Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..

публикувано на 25.03.25 в 13:50
Кирил Чобанов, Роза Дамянова и Стойчо Стоев

"За здравето" – 17 години по-късно...

Под този наслов традиционно правим своеобразен отчет за свършеното от екипа като обществена функция и отговорност. С езика на цифрите е лесно: 17 години по 52 съботи... Не е уморително да кажеш 888 пъти "добро утро", "здравейте", "честита събота", "аз също ви обичам!" Отбелязахме годишнината с колеги и гости, с които заедно тръгнахме и извървяхме..

публикувано на 25.03.25 в 12:35
проф. Радостина Александрова

Геномното секвениране подпомага лечението на хората

Учeни зa пъpви път пoдpoбнo изcлeдвaxa нaчинa, пo ĸoйтo гeнeтичният мaтepиaл нa виpyca Nіраh ce възпpoизвeждa в зapaзeнитe ĸлeтĸи. Информация за това бе публикува в научните списания. "Това не е първата публикация за този вирус, който бе открит през 1999 година в Малайзия и носи името на едно селце там. Става дума за вирус с RNK геном, ĸoйтo..

публикувано на 25.03.25 в 11:35
Съдия Владимир Вълков

Конфликти и възстановителни практики в училище

Агресията в училищна среда е тема, която предизвиква основателни тревоги , но и подлежи на разнородни интерпретации в публичното пространство, включително и от професионални общности, властови институции и синдикални организации. Това, което в чуваме все по-отчетливо да се предлага като решение от страна на последните, е засилване на наказателните..

публикувано на 24.03.25 в 17:52
Самуил Радилов

Еврика! Успешни българи: Самуил Радѝлов

"Следвам мечтите си" – колкото прекрасно, а и вярно да звучат тези думи, напоследък те започнаха да се превръщат в клише. Все по-рядко от млади хора се чуват думите "искам да съм полезен". Обаче съвсем наскоро ги чух и то още в началото на разговора ми със Самуил Радилов – студент в магистърската програма на факултет "Славянски филологии" на..

публикувано на 24.03.25 в 17:05