Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост.
Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги Семерджиев се оказа, че вече съжалява за случилото се и моли Върховния касационен съд за по-лека присъда. Две години и половина след трагедията на столичния бул. "Черни връх" делото срещу Семерджиев е на финал и ВКС трябва да се произнесе в срок. Две инстанции осъдиха мъжа на 20 години затвор, като и пред Градския, и пред Апелативния съд Семерджиев отричаше дори, че е шофирал автомобила.
Топ адвокатът Пламен Димитров – консултант на предаването "Законът и Темида", адвокат на близките на загиналата Хариет Стефанович коментира фазите на това дело:
"Освен че се водеше следствие в Националната следствена служба през годините, подсъдимият Семерджиев беше предаден на съд с обвинителен акт. Делото, първо, се разгледа от СГС, с разпит на доста вещи лица и свидетели, след което защитата обжалва пред Софийския апелативен съд – с искания да бъдат разпитани 2 свидетелки (едната от които се е возила в автомобила на задната седалка, а другата е шофирала. Софийският апелативен съд даде доста време на защитата на подсъдимия да могат да бъдат призовани тези свидетелки.
Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи. Развръзката по делото "Семерджиев". След приключване на делото Апелативният съд потвърди с акт 20-годишната присъда. Защитата обжалва отново пред Върховен касационен съд. Явихме се миналата година през септември на заседание, но в последствие почина член на съдебния състав. Съгласно НПК, делото трябва да се разгледа отново на същата инстанция. Това се случи на 31 януари 2025 г. Подсъдимият Семерджиев каза, че съжалява за случая.
На лицето Семерджиев бяха повдигнати 5 или 6 обвинения, като основното обвинение е за причиняване на смъртта на Христина и Хариет, фалшива книжка, управление на автомобила след употреба на наркотични вещества..."
ВКС трябва да се произнесе в рамките на две седмици. Т.е. се очаква съвсем скоро решението на съда. Адв. Димитров разчита, че ВКС ще потвърди решението на предишните две инстанции. Той смята, че нито наказанието, нито обезщетението са достатъчни за това деяние – причиняването на смъртта на две млади момичета. Адвокатът е категоричен, че законодателството трябва да се промени в тази насока. "Когато сядаш пил или дрогиран зад волана, би трябвало да отговаряш за умишлено убийство, за умишлено престъпление, не може да се говори за някаква непредпазливост."
Как могат да бъдат защитени правата на пострадалите при едно пътнотранспортно произшествие? Достатъчно добър ли е законът в това отношение? По какъв ред става обезщетяването на близките на пострадалия при причинено пътнотранспортно произшествие? Защо конституирането като частен обвинител в наказателния процес е важно?
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
Снимката е илюстративна – БГНЕС
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg