Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Световният ден на радиото

Снимка: Radio World

Днес отбелязваме Световния ден на радиото, който тази година е под мотото "Радиото и климатичните промени". Честването точно на 13 февруари е инициатива на Испанската радиоакадемия, одобрена от ЮНЕСКО.

Целта на Световния ден на радиото е да се повиши информираността на международната общност за значимостта му като медия, която достига до най-много хора по света, независимо от образователната им степен, социално-икономически статус, пол и възраст.

13 февруари е денят, в който за първи път излъчване е имало радиото на ООН през 1946 година. 

"Радиото допринася за постигането на международните си цели, като подкрепя населението при климатични бедствия. То помага за разпространението на основана на факти информация, гласове на слушатели и специални радиопредавания", пише на сайта на ЮНЕСКО.

Освен днес радиото като медия се чества и на 7 май, когато е Международният ден на радиото и телевизията. Още през 1860 година шотландският учен Джеймс Клерк Максуел предрича съществуването на радиовълни, а 35 години по-късно Гулиелмо Маркони осъществява първото истинско радиопредаване. Българското национално радио е утвърдено с указ на цар Борис III през 1935 година и тази година навърши 90 години от създаването си.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първи двигател, изцяло направен от 3D-принтер, създадоха в Масачузетския университет

Автор: Велизара Сърчаджиева Инженери от Масачузетския университет изобретиха първия двигател, изцяло направен от 3D-принтер, с който могат да се задвижват малки сателити , съобщиха от учебното заведение. Технологията открива нови възможности за изследване на дълбокия космос и за провеждане на по-дълготрайни космически операции. Учените развенчават..

публикувано на 12.02.25 в 14:20
Леонид Плющ

Математиците, които пречупиха Кремъл

Френски документален филм със заглавие "Тези математици, които пречупиха Кремъл"  проследява ролята на научната общност в подкрепа на дисидентите – от съветската епоха до наши дни, съобщава  Le Monde . Лентата разказва за съдбите на Леонид Плющ и Азат Мифтахов – двама математици, чиито действия предизвикват международен отзвук.  Руският докторант..

публикувано на 11.02.25 в 14:56

Културни дейци във Франция настояват за ясни регулации за изкуствения интелект 

109 милиарда евро ще бъдат вложени в проекти за изкуствен интелект във Франция през следващите години , каза президентът Еманюел Макрон, преди започналата днес двудневната глобална среща на върха в Париж. Преди официалната среща, през уикенда се проведе културен форум, посветен на ролята на технологията в изкуството и творчеството, но без участието..

публикувано на 10.02.25 в 14:49
Ед Шийрън

Пее ли незаконно Ед Шийрън в Индия

Мегазвездата на поп музиката Ед Шийрън отрича да е изнасял незаконен концерт пред индийската публика, след като полицията заяви, че не е имал необходимото разрешение за това, съобщава Агенция "Франс прес".  Британският изпълнител е на турне в най-многолюдната страна в света, но в рамките на вчерашния ден между концертите изнесе импровизирано музикално..

публикувано на 10.02.25 в 14:44
Античен театър,Пловдив

Античният театър ще приюти мащабен мултижанров спектакъл

Пловдивският театър стартира мегапроекта MedMen . Неговата крайна цел е създаването на мащабен мултижанров спектакъл "Преплетеният човек" с премиера на сцената на Античния театър. Той ще е посветен на богатата и многолика идентичност на Средиземноморието. Проектът започна днес с откриване на научна конференция и изследване на тема "Средиземно море:..

публикувано на 07.02.25 в 17:10