Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София.
"Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които бяхме подготвили за исторически разходки. Бидейки екскурзовод и информатор в музея ми е правило впечатление, че хората запомнят пикантериите. Самата историческа беседа е основана на клюки, основният ни извор е Георги Каназирски-Верин, който пише книгата "София преди 50 години", той ни е първоизточникът. Търсим наследниците на хората, построили тези къщи, събираме архиви, ходим в библиотеки, работим с Института за недвижим културни ценности" – разказва Йордана Николова.
От поредицата "Сградите разказват" можете да научите например, че Халите са построени на мястото на бившата Касапска чаршия, а в изработването и доставянето на частите за конструкцията е участвал самият Гюстав Айфел. За свое откритие археолозите смятат и развенчаването на мита, че дупката в градинката пред Военния клуб в София е спомен от бомбардировките. Оказва се, че зад появата ѝ се крие съвсем друга банална история.
Чуйте още от Йордана Николова и Валентин Витанов в "Какво се случва".
Поредицата сградите разказват можете да видите свободно тук.
Снимки - "Сградите разказват"Художникът Вили Николов представя своята самостоятелна изложба "Картинни приказки". Експозицията разкрива 59 произведения, обединяващи традиция, романтика и носталгия по отминалата естетика. Показани са пейзажи, архитектурни сцени, портрети и жанрови композиции, вдъхновени от българския фолклор, класическата архитектура и магията на морските хоризонти...
Ако нямаш вътрешна енергия и креативност да създаваш, няма как да създаваш и добро, смята режисьорът и продуцент Ники Урумов. Според него обаче човек има способността да твори и да прави именно добро, да бъде добротворец. Затова и на 25 март, Благовещение, в зала 1 на НДК всеки може да стане свидетел на това как "Нищо не може да те спре" да бъдеш..
В предаването "Гласът на времето" се говори за пролетта, настъпила и в астрономичен смисъл, но и за измеренията ѝ във философски, митологичен, литературен аспект. Свързваната с пролетта представа за избухване на виталната енергия се илюстрира с произведения на фолклора, поезията и литературата, а прословутият стих на Дилън Томас – "онази сила, дето..
Авторът, който представяме в това издание на "Тийн Тайм", е Петър Павлов – ученик на писателката и драматург Яна Борисова. Ето какво споделя тя за последната му книга: "Ти" е подслушан разговор за интимността, който осветява нетрайните и поради това – така необходими ни пространства на нежност. Малки истории, които се редуват с хайку поезия...
Петър Павлов работи в ИТ сферата, но носи сърце на поет. През 2014 година излиза от печат първата му стихосбирка. Петър участва в национален конкурс за хайку и публикува в списание "Хайку свят". Признава, че душата му е в поезията, където намира музиката в смисъла, а не в думите, които са само проводник на магията. Извън духовните..
"Колцина от нас са допускали или знаели, че Айрис Мърдок, майсторката на художествена проза и на няколко философски съчинения, е писала и поезия? Представя..
Стотици журналисти и служители в Радио " Свободна Европа " , Радио " Свобода " и " Гласът на Америка " получиха преди седмица имейл, в..
Матийо Саглио - френският челист, установен в Испания, е един от последните ни "кръстници". Сега ни изненадва в един дуетен албум със своя брат, Камий. Той..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg