Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

| обновено на 19.02.25 в 16:23
Илюстративна снимка
Снимка: личен архив

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица.

Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите фестивални дни се очаква броят на посетителите да надхвърли 40 хиляди души.

Участниците в панаира ще представят своите картини, скулптури и проекти. Ще се проведат и образователни лекции, посветени на модерното изкуство и най-значимите световни творци. Един от лекторите ще бъде известният френски скулптор Жак Лемоние. Според него: "Не е необходимо скулптурите да бъдат красиви, но трябва да са мощни, без моден ефект и, разбира се, да бъдат вписани в безвремието."

Панаирът се провежда за 235-и път и през годините се е утвърдил като ключово арт събитие в международен план. В него са участвали Огюст Роден, Камий Клодел, Гюстав Кюрбе и много други.

Според Бруно Мадлен, президент на "Арт Капитал": "Точно тук е мястото, където неизвестните творци могат да дойдат и да покажат своя талант."

Изложбата ще продължи до 22 февруари.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вили Николов (вдясно) и Велин Манов

"Картинни приказки" на Вили Николов

Художникът Вили Николов представя своята самостоятелна изложба "Картинни приказки". Експозицията разкрива 59 произведения, обединяващи традиция, романтика и носталгия по отминалата естетика. Показани са пейзажи, архитектурни сцени, портрети и жанрови композиции, вдъхновени от българския фолклор, класическата архитектура и магията на морските хоризонти...

публикувано на 24.03.25 в 17:58

Нищо не може да те спре да правиш добро

Ако нямаш вътрешна енергия и креативност да създаваш, няма как да създаваш и добро, смята режисьорът и продуцент Ники Урумов. Според него обаче човек има способността да твори и да прави именно добро, да бъде добротворец. Затова и  на 25 март, Благовещение, в зала 1 на НДК всеки може да стане свидетел на това как "Нищо не може да те спре" да бъдеш..

обновено на 24.03.25 в 15:43

Зеленият фитил

В предаването "Гласът на времето" се говори за пролетта, настъпила и в астрономичен смисъл, но и за измеренията ѝ във философски, митологичен, литературен аспект.  Свързваната с пролетта представа за избухване на виталната енергия се илюстрира с произведения на фолклора, поезията и литературата, а прословутият стих на Дилън Томас – "онази сила, дето..

публикувано на 24.03.25 в 15:18

Изкуството в мен: Нежните пространства на Петър Павлов

Авторът, който представяме в това издание на "Тийн Тайм", е Петър Павлов – ученик на писателката и драматург Яна Борисова. Ето какво споделя тя за последната му книга: "Ти" е подслушан разговор за интимността, който осветява нетрайните и поради това – така необходими ни пространства на нежност.  Малки истории, които се редуват с хайку поезия...

публикувано на 24.03.25 в 14:01
Петър Павлов

Тийнейджърът в мен: Петър Павлов

Петър Павлов работи в ИТ сферата, но носи сърце на поет. През 2014 година излиза от печат първата му стихосбирка. Петър участва в национален конкурс за хайку и публикува в списание "Хайку свят". Признава, че душата му е в поезията, където намира музиката в смисъла, а не в думите, които са само проводник на магията. Извън духовните..

публикувано на 24.03.25 в 13:40