Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух.
По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова, директор на Историческия музей в Карлово, разказва за тази необикновена личност. Според нея Анка Ламбрева е живяла забележителен живот, изпълнен с впечатляващи пътувания. Родена в Карлово – градът на Апостола, тя носи в себе си същата решителност и воля за свобода, които са присъщи на великите личности от този край.
Преди 100 години ролята на жената в обществото е била съвсем различна. Не е било прието жена да пътува сама, да участва в обществени събития или да се появява сама на обществени събирания. Въпреки това Анка Ламбрева не само нарушава тези стереотипи, но и оставя ярка следа в историята. Тя е първата българка, която прелита Ламанша със самолет, кара мотоциклет и се впуска в пътешествия, които биха били предизвикателство дори за мъжете на нейното време. Хората не я възприемат като ексцентрична личност, а по-скоро се възхищават на нейната ерудиция и силен дух.
Деянова разказва още, че животът на Анка Ламбрева не е бил лесен. Тя завършва Пловдивската гимназия, но за да се издържа, работи като слугиня. Мечтата ѝ е да стане лекар, затова заминава за София, където учи медицина година и половина, като едновременно с това работи, за да се издържа. След смъртта на родителите си се връща в Карлово, където става учителка, за да подпомага семейството си. По-късно печели стипендия и заминава за Цариград, където учи за медицинска сестра. Започва работа в болница в Истанбул и там съдбата я среща с новозеландец, на когото спасява живота.
Години по-късно този новозеландец ѝ изпраща билет и покана да посети Нова Зеландия, за да се грижи за болната му дъщеря. Анка Ламбрева приема предложението и се качва на парахода – така започва нейното първо околосветско пътешествие. Това е само началото на нейната история, изпълнена с приключения, срещи с различни култури и доказателство за силата на човешкия дух.
Слушайте!
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg