С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. В ефир превежда Преслава Павлова.
Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на пространството. Проф. Джън е автор и организатор на значими артпроекти в Китай и по света, а това е второто му гостуване в България в сътрудничество с Националната художествен академия. В НХА се подготвя и специален курс, който ще бъде воден проф. Джън.
Основното в проекта "Пастир на светлината" е именно светлината като медиум за предаване на послания. Локациите, на които ще се осъществява проектът, са исторически и културни паметници, а светлината е щадящо средство за намеса и въздействие, по думите на китайския артист.
Специфично за проекта е, че всичко се случва в реалнo време – не е предварително хореографирано. Заложена е идеята за номадството, но не като елемент на самата творба, а като мислене и творчески процес, разказва проф. Джън.
На 12 февруари на Бузлуджа се състоя Expeditionary Light Project, като България е първата спирка в този международен проект.
Проф. Джън подчертава, че сътрудничеството между Китайската художествена академия и НХА е дългогодишно и трайно. Първият проект, който китайският професор е осъществил в страната ни, е светлинна изложба на площад "Славейков" през 2021 година.
Гостът разказва и за проекта "Човешка утопия", свързан с копнежа за красота и щастие в едни размирни времена. По думите на проф. Джън това е завръщане към корените и към естественото щастие, заложено в природата и в човешката същност.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg