Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Водите на март” с Мирослава Кацарова

Два предстоящи клубни концерта в София и Пловдив носят името “Водите на март” – любима песен от Антонио Карлос Жобим. Написана през 1972 година, тя е смятана за най-добрата бразилска песен на всички времена. А песента на Жобим с превода на Зорница Христова на български език стана особено популярна в изпълнение на Мирослава Кацарова.

Интересно е, че освен музиката, Жобим пише и два текста едновременно за мелодията – на португалски и на английски. И двата са почти идентични и представляват колаж от думи като свободен поток на съзнанието, всяка от които е символ и код към други светове и образи. 

Ако португалската версия е свързана с факта, че водите на март са плод на обилни дъждове и бури, предвещаващи настъпващата зима в Бразилия през март, то английската версия се отнася за северното полукълбо, където март е началото на пролетта, а водите му потичат от разтопените ледове. 

Надявам се, че това са водите, които ще измият (доколкото това е възможно) злото и срама от низостите на човешкия род, на които напоследък сме свидетели. И още по-силно се надявам, да нямат общо с Мартенските иди.

Това са думи на обичаната джаз певица Мирослава Кацарова, която не крие, че очаква концертите с нетърпение. Защото ще пее в любимия си формат – само глас и пиано. На сцената в In The Mood Jazz Club - София ще бъде и нейният колега, чудесният пианист и импровизатор Mирослав Турийски. 

След София, клубният концерт "Водите на март" ще бъде представен на 14 март в "Контрабас“ – Пловдив. 

Снимка – личен архив на Мирослава Кацарова 

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Megadeth се оттегля от сцената

Американската траш метъл група Megadeth обяви, че се оттегля от сцената и че предстоящият ѝ албум ще бъде последен. Групата планира прощалното си турне през 2026 г. Това съобщи в изявление основателят и фронтменът Дейв Мъстейн . Мъстейн заяви, че повечето музиканти не успяват да си тръгнат по начина, по който искат, и че точно в такава..

публикувано на 15.08.25 в 13:40

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2025

16 август 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен). Изпълнява..

публикувано на 15.08.25 в 08:35

Предстои третото издание на "Мишовите звукови пейзажи" в село Антон

На 23 и 24 август в подбалканското село Антон ще се проведе третото издание на фестивала за съвременна музика "Мишовите звукови пейзажи", посветено на композитора и пианиста Михаил Големинов. За тазгодишното издание на фестивала е разговорът в "Нашият ден" с Анжела Тошева , пианист, педагог и артистичен директор на фестивала. Михаил..

публикувано на 14.08.25 в 10:00
Даниел Спасов

Българският фолклор – модерен и актуален

В последните години се наблюдава засилен интерес към българския фолклор. В предаването "Какво се случва" темата коментираха телевизионният водещ и певец Даниел Спасов и радиоводещият, хореограф и певец Ивайло Маджаров. Маджаров сподели, че съществуват много фестивали, празници, събития, свързани с народната песен, и места, в които изява получават..

публикувано на 14.08.25 в 08:52

В Бургас предстои най-мащабното хип-хоп събитие за лятото

"Егаси феста"! Вие какво се смеете? Точно така се нарича най-мащабното хип-хоп събитие за лято 2025-та в България. Третото издание обещава да превърне Морската гара в Бургас в епицентър на черните ритми. Експлозивна комбинация от рап, живи инструменти и танци – истинско шоу без аналог с легендарни имена от 90-те и 2000-те. То събира над 20..

публикувано на 11.08.25 в 10:41