Филмът на турския режисьор Тайфун Пирселимоглу "Идея" имаше своята световна премиера в рамките на 29-ия София филм фест. Той разказва историята на Кемал – пазач в празна вила в покрайнините на града, която принадлежи на съмнителен бизнесмен. Една вечер, докато пазачът пътува с обществения транспорт към вилата, в автобуса се качва мъж, който сяда наблизо, оставя книга на седалката си и слиза. Кемал разгръща безцелно страниците на книгата със заглавие "ИДЕЯ" и я връща обратно. След тази нощ животът му се преобръща – той е обвинен в неясно престъпление и всичките му опити да се ориентира в ситуацията са напразни, накрая го нарочват и за лидер на тайна организация, наречена IDEA. В следствие на всичко това Кемал постепенно започва да бъде именно човека, за когото всички го смятат.
"Това е една история за човек, към когото се отнасят сякаш е някой друг. В основата на филма е проблемът за самоличността, която е една от моите лични мании", каза в "Артефир" Тайфун Пирселимоглу. Според него всичко се състои в това дали ние изграждаме сами самоличността си. Режисьорът е на мнение, че живеем в абсурд и това е така за целия свят – нормалност и ненормалност са смесени. Затова и режисьорът се занимава с въпроса за това какво означава в днешно време да бъдеш човек и да изграждаш идентичността си.
"Всичко зависи от това как създаваме себе си, затова и всяко нещо оказва въздействие – средата, семейството. Също така има нещо в нас, с което идваме на този свят. Филмът е много интересен точно заради това – защото разглежда нашата самоличност, изградена от детството ни. Разказва се за човек, който променя своята идентичност, независимо дали е доброволно, или не. Интересното е в това как успява да го постигне", допълва и продуцентът на "Идея" Вилдан Ерсен.
"За мен беше много трудно да се превърна в друг човек. С режисьора работихме в много тясно сътрудничество, много усилено. Все пак актьорската игра е точно това – да станеш някой друг, това и направих", обясни и актьорът в ролята на Кемал Тархан Карагьоз.
Какво превръща "Идея"-та в кошмар за главния герой във филма, защо въпросите за самоличността са от съществено значение и какво означава да търсим смисъл? Защо само докосването до нещо може напълно да промени живота ни, какво се случва, когато следваме вероятностите, и как можем да се противопоставим на абсурдността чрез творчество?
Отговор дават режисьорът Тайфун Пирселимоглу, актьорът Тархан Карагьоз и продуцентът на филма "Идея" Вилдан Ерсен. Преводът е на Йоана Стоянова.
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...
На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg