70 на сто от завършващите лекари искат да специализират в чужбина

Ако болниците искат да задържат лекарите и след специализацията им, са длъжни да се грижат за тях, каза пред „Хоризонт“ заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков. Според него с новата Наредба за специализантите екипът на д-р Петър Москов премахва административната пречка да останат в България. Последните данни на Медицинския университет в София сочат, че 70 на сто от завършващите лекари искат да специализират в чужбина, но това е с 10 на сто по-малко от предишния випуск, каза за „Хоризонт“ д-р Емануил Найденов от сдружение "Млади лекари".

Елеонора Христова
, член на Асоциацията на студентите медици в България, очаква до седмица да специализира. По думите й, нейният випуск среща трудности в информацията къде да специализират.

602 са местата в лечебните заведения за специализанти-медици на трудов договор по новата наредба, като последният випуск завършили бъдещи лекари са 580. В 6-те университети за обучение са регистрирани 148 специализанти.

Новата Наредба 1 дава възможност до края на април специализиращите по старата Наредба 34 да си намерят работно място според новата, според която трябва да имат сключен трудов договор със заплата от 884 лева, като си заплащат теоретичното обучение. Заплащането ще остане от бюджета на болницата, посочи д-р Шарков.

С новата наредба държавата заплаща теоретичното и практическото обучение. Интересът е предимно към университесктите болници и големите градове за база за обучение, казва д-р Ваньо Шарков.

Лекарите специализанти по старата наредба нямат яснота колко свободни места ще обявят болниците за тях. По думите на д-р Ваньо Шарков обаче информация има.

Новата наредба е по-добра от старата, защото младите лекари имат по-голяма тежест в системата, смята д-р Емануил Найденов от сдружение "Млади лекари".

С новата наредба специализантите, които се насочат към по-малки болници в страната, ще имат право да присъстват на определен брой теоретични и практически обучения в болница с по-високо ниво на компетентност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53