Хората с кожни проблеми няма да могат да бъдат идентифицирани с пръстов отпечатък в болници и аптеки


2% от населението имат различни кожни проблеми. Въвеждането и използването на биометрични данни от пръстов отпечатък, известно като пръстов идентификатор, в цялата здравна система за тези хора може да се окаже невъзможно, смятат експерти в бранша.

Ако имаме предвид, че годишно през болниците преминават около 2 млн. души и те трябва да използват пръстовия идентификатор на входа и на изхода, то е важно да се предвиди точността на вземане на отпечатъка, бързината, съхраняването му в система, проблеми по мрежата и, не на последно място - хигиената.

За да може НЗОК да осъществява сериозен контрол върху всички харчове в системата, ще въведем пръстов идентификатор, заяви заместник – министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков преди дни и уточни:

Става дума за идентификатор, който кодира 13 или 19-цифров код. Имаме идея това да важи за цялата система на здравеопазването в България. В спешните случаи по-лесно може да се свали този идентификатор, отколкото да се намери личната карта на пациента.

Станимир Хасърджиев, който е член на Надзорния съвет на Касата от пациентската квота, смята, че пръстовият идентификатор ще е най-евтиният начин за контрол над средствата за лечение.

Според техническия експерт Илия Лазаров няколко са опорните точки, които трябва да се вземат предвид при въвеждането на пръстов идентификатор в цялата здравна система. На първо място това е точността при първоначалното вземане на биометричните данни. Тя може да се окаже невъзможна при 2% от населението, което има кожни проблеми, като сухота на кожата или деформации по пръстите:

Целият отпечатък съдържа много информация, а четците ще вземат 13 или 19 точки от него. По този начин няма да се съдържа цялата информация от отпечатъка, което би било предпоставка за някаква грешка.

Тъй като най-вероятно ще се налага отпечатъкът да се идентифицира бързо, за да няма опашки по болници и аптеки, е важно устройствата, които ще се реши да се прилагат, да бъдат качествени, а необходимите хора по контрола – обучени.

Съхраняването на отпечатъците е другият основен момент, който трябва да бъде изяснен за този 13 или 19-цифрен код, който ще бъде генериран предварително за всеки човек:

Отпечатъкът няма как да бъде съхранен на всички хора в четеца и той да предава кода, идентифициращ пациента. Вероятно, ще трябва да се съхранява в сървър. В МВР имат такава информация, но едва ли те ще дадат информацията да бъде достъпна за всички аптеки и болници. При едно отпадане на тока по мрежата пациентът няма да може да бъде идентифициран.

Четците трябва да бъдат за индустриални цели, а не за офис цели. Те трябва да бъдат от по-скъпите - между 500 и 800 лева, защото експлоатацията ще бъде жестока. За да не се стига до проблеми както с досегашната система, смята още Лазаров и допълни, че е важно да се предвиди как ще се поддържат те, защото от хигиенична гледна точка биха могли да разнасят зарази.

Според Илия Лазаров би могло да се използва и сега съществуващата система на чекиране и само да се интегрира нов модул. Прилагането на биометрични данни обаче в рамките на 3-4 месеца е по-скоро нереално.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53