МЗ иска прокуратурата да разследва кой стои зад информацията за опасна ваксина срещу хепатит Б

| обновено на 22.10.15 в 12:10
Снимка: БГНЕС

Министерството на здравеопазването (МЗ) ще сигнализира прокуратурата, за да се разследва кой стои зад черната кампания, че опасна за здравето ваксина срещу хепатит Б се поставя на новородените у нас.

МЗ обяви днес нова тръжна процедура за осигуряване на ваксините от задължителния имунизационен календар. Ако фирмите отново не се явят на търга, ведомството ще договаря количества на междудържавно ниво с Турция.

Министърът на здравеопазването Петър Москов заяви на извънредна пресконференция, че сезира прокуратурата, защото тиражираните информации вече са заплаха за националната сигурност.

В български медии се появиха и се тиражираха съобщения, които накараха десетки майки вчера да се обаждат в министерството, за да питат: Вярно ли е? Ваксината, която се прави… внос от Турция, …има опасност от нея, ... има някакъв проблем с нея... Това нещо ние третираме като атака, която не е насочена към министерството, а буквално е насочена към националната сигурност. Ако вследствие на такава грозна лобистка кампания в българските родители последват съмнения дали да ваксинират децата си, последствията върху нашите деца могат да бъдат пагубни. Никога не е имало съмнение в качеството и безопасността на ваксините от задължителния имунизационен календар. 

Бебетата у нас се ваксинират не с дарената от Турция ваксина за хепатит Б, а с одобрена от Европейския съюз (ЕС) френска ваксина: 

За хепатит Б в България има рамково споразумение от 11 май 2015 година за доставка на педиатрична ваксина срещу хепатит Б, търговско наименование на "Енерджикс" Б, до 80 хиляди дози. Това е ваксината, с която България разполага с достатъчно количество за пълния имунизационен календар на децата. Ваксината, която се използва в цяла Европа. Ако някоя майка има съмнение, породено от тази гнусна кампания, затова какви ваксини се слагат на децата, вижте как изглежда това.

Светлин Спиров, главен секретар на ИАЛ, обясни, че пазената на склад турска ваксина срещу хепатит Б, макар и не разрешена у нас, не е опасна. Съдържанието на така тиражираната съставка тиомерсал или живак, според справка на Световната здравна организация (СЗО) е в допустими количества - във ваксината се използва етилов живак, а не метилов живак. Етиловият живак е 0,0109 % във всеки флакон и не се натрупва в организма. В самия ЕС този етилов живак е разрешен до 2 микрограма и ваксини срещу хепатит Б се поставят на бебета над 6 месеца:

Тази ваксина е разрешена за ползване в България от февруари 2007 г. Всички ние сме иминузирани с нея. Съдържа консервант, който Европейската комисия не препоръчват. Но напълно отговаря на изискванията на СЗО. 

Този тип живак - етилов е най-добрият стабилизатор, за да не прораснат микроорганизми и гъбички във ваксините, обясниха за "Хоризонт" водещи имунолози, епидемолози и инфекционисти. Освен това живакът е опасен само инхалаторно, а не като поставен стабилизатор за ваксините.

Подробности чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53