Броени дни остават до започването на планинския ултрамаратон "Витоша 100"

Снимка: Румяна Цветкова

Какво е да бягаш в продължение на 9-10 часа, и то в планината? Да изтичаш 100 км и дори да стигнеш първи финала?

30-годишният Ивайло Атанасов през 2016 година печели два ултрамаратона - "Витоша 100" и "Крали Марко". Ивайло е бивш учител, в момента - журналист в онлайн медия, и философ по образование. Казва, че в тичането има не малко философия, а най-трудната част е да издържиш психически. Именно тогава идва на помощ т.нар. пейсър - човекът, който бяга до теб, задава ти темпото, когато тялото вече отказва да те слуша, и ти казва онова, което най-добре ще те мотивира.

„Като човек, израснал в планински край, отначало само ходех по планините, запалих се да прекарвам време сред природата. Години след това, когато бях студент, чух за обиколката на Витоша и тогава реших да се запиша, за да видя как ще се справя с една такава задача и след като завърших първия път, не особено блестящо, реших, че трябва да се подобря и така започнах да бягам“.

Според него най-трудната част ултрамаратон е да издържиш психически:

„Фактически човек се срива психически много преди да му свърши да му свърши физическата енергия, така че най-добрият начин да се справи психически с натоварването, е като просто е правил подобни тренировки преди това“.

Казва, че за да се постигат високи резултати, подготовката трябва много да прилича на състезание - и като изпълнение, и като дисциплина, и като цялостна рутина на всекидневието:

„Това става само със систематична работа, не става с момент на вдъхновение или трениране според желанието. Понякога тичам по 5 часа, понякога по 40 минути в зависимост каква е задачата на конкретния ден, но средно седмично се получава 12-14 часа, което всъщност не е толкова много като се замисли човек“.

Освен това в тичането има философия, смята философът по образование и победител в два ултрамаратона:

„Дори и обиколката на Витоша има т.нар. философски сегмент, който е последната четвърт от състезанието и аз обичам да се шегувам, че до 75 километър всичко е наука, физика, биология, химия, след него вече започва философията, защото там буквално човек трябва да навлезе в дълбините си, да потърси вдъхновение, мотивация, нещо, което го движи“.

Броени дни остават до започването на тазгодишното издание на планинския ултрамаратон "Витоша 100". Той ще се проведе на 23-24 юни, а стартът ще бъде пред резиденция „Бояна“.

Румен Юруков е именно един такъв участник, който ще пробва за първи път силите си на "Витоша 100". 15 години се е занимавал с футбол, учил е приложна геофизика, сега е продавач в малко магазинче и иска да изкара курс за планински водач, за да се отдаде изцяло на планината. Като най-голям успех определя това, че с помощта на ПСС е качил 19-годишната си сестра, която е с детска церебрална парализа, на връх Ботев.

Най-голямото разстояние, пробягано от него до момента, е 15 км. Всяка седмица ходи по 3-4 пъти на Витоша:

„Там се чувствам свободен, презареждам се с енергия, със сили. Средно между 6 и 8 часа е един преход.“

Успех нарича това, че успява да качи една от сестрите си, болна от детска церебрална парализа, на връх Ботев, за да сбъдне желанието ѝ да погледне отвисоко:

„През септември 2017 година с няколко отряда на ПСС качихме сестра ми, която е инвалид, на връх Ботев. За мен това е най-големият успех досега, за да може тя да се наслади на гледките, които аз виждам ежедневно. Тя е гледала мои снимки и винаги ѝ е било интересно. С бус и четири отряда на ПСС я качихме. После две седмици говорихме за това нещо“.

Ана Пенчева, която участва в организирането на ултрамаратона, сподели в ефира на предаването "Хоризонт до обед", че има голям интерес към състезанието: "Вече всички съдии са по трасето, маркират, подготвят маршрута. Този маршрут е голямо предизвикателство. Наистина възпитава такива качества, че след това човек е готов да се включи в много по-смели инициативи./.../ Голяма част идват просто да изпитат себе си. За участие са се записали над 2500 души."

Интервютата с Ивайло Атанасов, Румен Юруков и Анна Пенчева чуйте в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53