Предлагат промени при заплащането на експерти за ОВОС

Снимка: belitsa.com

От години е известно, че фирмите, които имат намерение да инвестират в нови производства, наемат срещу заплащане експерти, които да подготвят докладите за оценка на въздействието върху околната среда. 

Според адвокат Александър Коджабашев създаването на административна структура за наемане на експерти, които да подготвят доклада за оценката за въздействието върху околната среда не е най-добрият вариант:

"Първият коректив е активното участие на засегнатите при определянето на обхвата и заданието на докладите. Това е първата стъпка, която и в момента се извършва, която е предвидено да бъде осъществена, но тази стъпка често се извършва без въвличането на засегнатите. Тогава, когато възникнат спорни въпроси, тогава да бъдат наемани действително независими и висококвалифицирани експерти. Обикновено в една такава оценка има не повече от половин дузина деликатни въпроси, където научните мнения се разминават".

Според Чавдар Георгиев, бивш заместник-министър на околната среда в правителството на Сергей Станишев от 2005 до 2009 година, е необходимо да се повиши контролът от страна регионалните инспекции по околната среда и водите и министерството при разглеждането на докладите за оценка на въздействието върху околната среда:

"Може би трябва да се измени начинът на плащане. Инвеститорите да не плащат директно на екипа от експерти, които извършват съответните оценки, а да плаща на Министерството – и то при приемане на доклада, да се разплаща с експертите. Това е един механизъм, който ще допринесе за по-обективни оценки".

Позицията на депутата от ДПС Джевдет Чакъров, който заемаше поста министър на околната среда в правителството на Сергей Станишев:

"Те носят своята изключителна отговорност да няма рискове за човешкото здраве и да няма въздействие върху компонентите на околната среда, съобразно нормите, които са общоприети в нашата страна и в рамките на ЕС. След това вече от МОСВ и регионалните структури се извършва оценка на компетентните органи на така предложения доклад на процедурата по ОВОС".

Председателят на Комисията по околната среда Ивелина Василева коментира, че е необходимо да се проучи и опитът на други държави:

"Разбира се, аз съм убедена в това, че и МОСВ и регионалните подразделения полагат усилия в тази посока. в други държави има възприет и друг подход, така че ако има такива идеи, то би трябвало да бъде проучен и опитът. Разбира се, да бъде преценено и доколко биха могли да бъдат приложени в България".

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53